Kohout počítá s odvoláním velvyslankyně při EU

- Aktuality autor: red

Ministr zahraničí Jan Kohout v pátek řekl týdeníku Respekt, že velvyslankyně při EU Milena Vicenová bude odvolána. Informaci přinesl časopis na svých webových stránkách.

"S výměnou na bruselském postu počítám," prohlásil Jan Kohout. Mělo by se tak podle něj stát v rámci balíčku dalších plánovaných změn na velvyslaneckých místech v zahraničí. 

Mluvčí ministerstva Filip Kanda poté řekl, že střídání se sice chystá, ale změna na českém zastoupení při EU není stoprocentní. "Nelze vyloučit, že tam bude i stálé zastoupení v Bruselu, ale také možná o všech nominacích rozhodne až příští vláda," uvedl Kanda k chystaným změnám. 

V balíku, který by se mohl objevit již na některé z březnových schůzí vlády, by mohlo být i obsazení mise na Ukrajině. Dosavadní velvyslanec Jaroslav Bašta požádal o uvolnění ze zdravotních důvodů. Naopak údajně již vláda rozhodla o misi v Rusku, kam by měl jet současný velvyslanec v USA Petr Kolář.

Pravděpodobně existovala dohoda, že změny na pozicích v USA a v EU se budou řešit až po květnových sněmovních volbách. Jako Kolářův nástupce byl zmiňován právě Kohout a nejnověji se v médiích objevilo jméno ministra obrany Martina Bartáka

Již dříve se spekulovalo, že Vicenovou by měla vystřídat nynější velvyslankyně v Řecku Hana Mottlová. O tom, že chce Kohout Vicenovou odvolat, informoval už dříve právě Respekt. Kohout by si podle časopisu přál, aby vláda změnu schválila ještě do voleb. 

Kohout nejnověji nepotvrdil ani nevyvrátil to, že by výměna v Bruselu měla být kvůli nespokojenosti s výkonem velvyslankyně. "Milena Vicenová měla smlouvu na dobu českého předsednictví a to skončilo. Počítám s jejím setrváním v diplomacii - pokud o to bude mít zájem," řekl Kohout Respektu. 

Ministerstvo zahraničí sdělilo, že Kohout má s Vicenovou o jejím dalším působení v diplomacii hovořit v pondělí 22. března. Setkají se na pravidelné schůzce ministrů zahraničí sedmadvacítky. 

ODS podle týdeníku s odvoláním nesouhlasí. Vicenová v poslední době zdůrazňovala, že o svém odvolání nemá žádnou oficiální informaci a že chce o svém dalším působení s Kohoutem hovořit. Vicenová vystřídala Kohouta v Bruselu poté, co jej Topolánkova vláda v roce 2007 stáhla. 

Premiér Jan Fischer v pondělí po jednání vlády řekl, že o Vicenové chce s Kohoutem osobně jednat po jeho zdravotním volnu, které nyní čerpá a které skončí v sobotu. Fischerův mluvčí ale sdělil, že schůzka zatím není v plánu.

Tagy: EU Brusel kohout ministr

Zdroje: ČTK