Soud zrušil rozhodnutí radnice o zákazu mítinku radikálů

- Aktuality autor: red

Krajský soud v Českých Budějovicích v pátek zrušil rozhodnutí táborské radnice o zákazu dubnového předvolebního mítinku Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

Rozhodnutí Tábora podle verdiktu postrádalo důkazy, které by zákaz akce odůvodnily.  DSSS je nástupkyní Dělnické strany, o jejímž zrušení rozhodl v únoru Nejvyšší správní soud. 

"Má-li být zpochybněn účel shromáždění, musí být provedeny důkazy. Pokud nelze získat či provést důkazy přímé, půjde o zhodnocení důkazů nepřímých. ... Povinností správního orgánu je pak své důkazní břemeno obhájit i před soudem," uvedl soud v rozsudku. 

Vandasova DSSS 3. března oznámila městskému úřadu konání mítinku, který se má uskutečnit 17. dubna od 16:00 do 20:00 za účelem "seznámení se současnou vnitropolitickou situací v zemi". Počítala s účastí 100 až 300 příznivců. 

Město shromáždění zakázalo mimo jiné právě proto, že zmíněná partaj je pokračovatelkou Dělnické strany, kontinuitu stran podle něj dokládají třeba internetové stránky.

Podle radnice navíc účel shromáždění směřuje k výzvě omezovat osobní, politická nebo jiná práva občanů pro jejich národnost, rasu, původ, či politické smýšlení.

Tagy: soud DSSS radikálové

Zdroje: ČTK