Koalice chce rychle vysvětlení Bárty. ČSSD vyzvala VV k rozpuštění

- Aktuality autor: red

AKTUALIZOVÁNO. Koaliční partneři Věcí veřejných čekají netrpělivě na vysvětlení situace ve straně. Nechtějí komentovat vývoj uvnitř VV dřív, než uslyší vysvětlení chování lídra VV a ministra dopravy Víta Bárty, kterého straničtí kolegové obvinili z uplácení.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Bárta se hájí tím, že jim pouze poskytl půjčku - Kristýně Kočí půlmilionovou, Jaroslavu Škárkovi ve výši 170 tisíc. Šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík řekl, že není vhodné řešit tak citlivou věc přes média.

"Naše trpělivost ale není bezbřehá, čekáme vysvětlení v řádu hodin, nikoli dnů," uvedl.

Odmítl spekulovat o tom, zda je ještě přijatelné další angažmá někdejšího šéfa agentury ABL Bárty ve vládní funkci. Situace je podle něj ale neudržitelná, protože nelze spojovat ekonomickou moc s mocí politickou.

ČSSD: Bárto, odejdi. VV ať se omluví lidem a rozpustí se

Opoziční sociální demokraté volají po Bártově úplném odchodu z politiky. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že VV by se měly lidem omluvit, rozpustit se a jejich poslanci rezignovat. ČSSD opět vyzvala premiéra Petra Nečase (ODS), aby Bártu odvolal z vlády. Premiérovi vyčítají to, že se k aféře jasně nevyjádřil. "Premiér Nečas by se neměl skrývat. Máme ještě předsedu vlády? Nezmizel? Neunesl ho někdo?" ptal se Sobotka. 

Šéf ČSSD zopakoval, že pokud Nečas Bártu neodvolá, navrhne příští týden předsednictu, aby sociální demokracie iniciovala schůzi sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě. Sobotka přitom podotkl, že v případě, že se poslanecký klub VV rozpadne, kabinet by měl sám požádat sněmovnu znovu o vyslovení důvěry.

VV volí náhradu Kočí

Místopředseda Senátu a člen grémia ODS Přemysl Sobotka řekl, že také jeho strana očekává slíbené vysvětlení ze strany Věcí veřejných. "Jde o nutnost, na kterou čekají nejen koaliční partneři, ale i veřejnost," uvedl. Připomenul, že ze strany VV zazněl slib, že to bude dnes, pak se podle něj udiví.

Po vyloučení Kristýny Kočí, která oznámila úplatek ve výši půl milionu, nyní nejmenší vládní strana volí na zasedání poslaneckého klubu nového předsedu sněmovní frakce.

TOP 09 chce ihned po avizovaném výstupu lídrů Věcí veřejných svolat koaliční jednání. Pokud se uskuteční, odehraje se zřejmě večer, protože ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) je na zasedání rady ministrů v Maďarsku. "Připraven je přijet během několika hodin, když bude třeba," uvedl Gazdík s tím, že je v telefonickém kontaktu i s předsedou TOP 09 a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, který se vrátil z cesty po Jižní Americe. Schopen je na situaci zareagovat i celý poslanecký klub TOP 09, řekl Gazdík.

Bárta vstoupil do politiky s vidinou obchodní moci

Na čtvrtečním večerním jednání svolaném předsedou strany Radkem Johnem klub vyloučil ze svých řad dosavadní šéfku sněmovní frakce a poslance Stanislava Humla. Spolu s Jaroslavem Škárkou, který oznámil úplatek za loajalitu počátkem týdne, tak klub ztratil tři z původních 24 členů.

Podle Mladé fronty Dnes Bárta vstoupil do politiky, aby získal ekonomickou moc, což vyplývá z jeho pětileté koncepce, kterou sepsal v roce 2008. Tehdejší majitel bezpečnostní agentury ABL podle dnes zveřejněných dokumentů plánoval mimo jiné koalici VV s ODS na pražském magistrátu. Bárta přitom od začátku svého politického působení veřejnosti tvrdil, že mu nejde o byznys. Na důkaz toho prodal svůj podíl v ABL bratrovi. Nyní se ke strategii nevyjadřuje, domluvený rozhovor s MfD podle deníku zrušil.

"Musíme směřovat k posilování ekonomické a sekundárně politické moci," uvedl podle listu před lety ředitel ABL Bárta. Vysvětlil, že velké zakázky získávají vždy ti "nejlepší" - tedy firmy s největším obratem a počtem zaměstnanců.

Tagy: Vláda bárta vv

Zdroje: ČTK