Dnes je sobota 23. ledna 2021., Svátek má Zdeněk
Počasí dnes 3°C Občasný déšť se sněhem

Klausovy horké chvíle v Kyselce. Padla i urážka a potom facka

Klausovy horké chvíle v Kyselce. Padla i urážka a potom facka
Placeholder | zdroj: Archiv

VIDEO. Nečekaně dramatický průběh měla návštěva prezidenta Václava Klause ve zdevastovaných lázních Kyselka. I když se dalo očekávat, že o napětí nebude nouze, takovou melu nikdo nečekal. Sváteční den totiž skončil fackou.

Starostka Kyselky Petra Hoffmannová (SNK) považuje návštěvu prezidenta za událost století. Slavné lázně totiž v novodobé historii žádná hlava státu nenavštívila. A je zřejmé, že Klausův kratičký pobyt se zapíše do dějin. Na vzácného hosta se přišli podívat snad všichni občané obce a ve srovnání se skromným přivítáním v Karlových Varech, kde nakonec skončil v čínském bistru, se musel prezident opět cítit báječně, když zdálky spatřil početné davy.

Jenže zblízka už to tak radostné nebylo. Mezi občany totiž nechybělo několik lidí s transparenty a nejrůznějšími nápisy, upozorňujícími na stav lázní a zodpovědnost jejich majitelům, například: "Mattoni budoval, Pasquale ničí", "C.T.S. Duo je bílý kůň KMV", "Karlovarské minerální vody chtějí místo lázní parkoviště". Některé z nich se pak přímo obracely s prosbou o pomoc na prezidenta: "Pane prezidente, pomozte nám zachránit kulturní dědictví."

Protest v Kyselce

Na první pohled bylo zřejmé, že se přítomní občané rozdělili na tři tábory - první z nich byl zvědav na prezidentský pár, druhý demonstroval za záchranu lázní a třetí, jednotně oblečený v modrých uniformách, povinně tvořili zaměstnanci Karlovarských minerálních vod.

Kyselka není Karlštejn

Klausova situace nebyla záviděníhodná. Jeho postoj k celé kauze Kyselka naznačovalo již jeho stanovisko, které prozradil již na dopolední tiskové konferenci. Na dotaz, jak vidí možnost záchrany areálu a zásah státu, věcně sdělil, že při vší úctě k těmto lázním je nelze považovat za Karštejn. V Kyselce ovšem výrazně přitvrdil. 

Šokovaným novinářům doporučoval, ať nefotí transparenty s tím, že jsou lživé a celou kampaň na záchranu lázní Kyselka, jejíž součástí je i masově podepisovaná petice, označil za manipulaci. Své dotazy a stanoviska pak osobně překládal přítomnému generálnímu řediteli firmy Karlovarské minerální vody A. Pasqualemu.

Padla urážka i facka

Celá situace poté gradovala, těsně po odjezdu prezidenta pokračovala demonstrace proti chování majitelů firmy KMV. Jeden z organizátorů demonstrace Martin J. Kadrman slovně napadl ředitele Pasqauleho slovy, že je dobytek, vzápětí mu Pasquale vrazil facku. Asi nikoho nepřekvapí, že již celý šokující incident koluje na internetu.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,450 21,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma