Kerry přijal Zaorálka. Debatoval s ním o Ukrajině a islamistech

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 25. 9. 2014 18:36) - Aktuality autor: Šárka Novotná

Českému ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi se v New Yorku dostalo audience u jeho amerického kolegy Johna Kerryho. Zaorálek do USA odjel na Valné shromáždění OSN. S šéfem americké diplomacie hovořil o počínání nebezpečného Islámského státu v Iráku a o ukrajinské krizi. 

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek,zdroj: Isifa.com

Český ministr připomněl Kerrymu, že Česko podporuje Spojené státy v boji proti islamistům. Podložil to českou zásilkou s municí pro Kurdy.

"Ujistil jsem ministra Kerryho, že se hodláme podílet na snaze rozložit moc takzvaného Islámského státu všemi prostředky, které jsme schopni vynaložit. Americká strana je dobře informována o našem příspěvku, o daru munice pro regionální vládu v Kurdistánu a komerčních projektech. Zabývali jsme se také celkovou strategií, jaké jsou politické cíle, abychom se vyvarovali dřívějších chyb," uvedl český ministr po jednání.

České televizi ministr zahraničí řekl, že postoj Prahy k IS se nijak nemění bez ohledu na to, že například Francie ohlásila aktivní účast v bombardování pozic extremistů. Česko se podle něj situací v regionu stabilně zabývá a Washington prý hodnotí dosavadní českou aktivitu v boji proti IS dobře. 

Stejně tak i k tématu Ukrajiny nemělo Česko příliš čím přispět. Zaorálek a Kerry proto debatovali – diplomaticky řečeno – o celkové strategii.

"Soustředili jsme se na to, jak situace na Ukrajině vypadá, jaké jsou naše cíle, jaká je dlouhodobá strategie na Ukrajině. Nejde jen o to přečkat nejbližší zimu, jakkoli to nebude jednoduché. Ale i o to, jaké poměry chceme na Ukrajině pomoci vytvářet pro její normální rozvoj," upřesnil Zaorálek.

Šéf české diplomacie rovněž ocenil středeční projev prezidenta Baracka Obamy na půdě OSN, ve kterém zazněl důraz na mnohostranný přístup k řešení problémů a na respektování mezinárodního práva. ČT Zaorálek řekl, že díky tomu, že si mohl ve dvou dnech promluvit s Obamou i Kerrym, má čerstvé informace o strategii na Ukrajině a v boji proti IS. 

Kromě kolečka diplomatických schůzek, které se odbýt musí, nic pragmatického z nich ale obvykle nevyplývá, se Zaorálek setkal v centrále Googlu s představiteli těch českých společností, kterým se povedl úspěšný export do zámoří. Od nich se na rozdíl od zdvořilé diplomacie mohl i něco dozvědět. Debata se točila kolem inovací a nových technologií.

Tagy: ministr zahraničí americká diplomacie česká politika česká diplomacie mezinárodní společenství Valné shromáždění OSN americká politika

Zdroje: ČTK,Vlastní