Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes 0°C Skoro jasno

Když se ukáže, že Babiš lhal o StB, odejdu, říká elitní poslanec Pilný

Když se ukáže, že Babiš lhal o StB, odejdu, říká elitní poslanec Pilný
Ivan Pilný | zdroj: Profimedia

Členové ANO nejsou jednotní v otázce nutnosti negativního lustračního osvědčení. Server idnes.cz píše, že někteří členové dokonce tvrdí, že pokud by se potvrdilo, že Babiš byl agentem StB, museli by hnutí opustit. Jiní členové však lustrační osvědčení považují za přežitek.

Předseda ANO Andrej Babiš nemá negativní lustrační osvědčení a možná kvůli němu neusedne ani ve vznikající vládě. Dokument prý bude po všech ministrech vyžadovat prezident Zeman a například lidovci tvrdí, že v tomto bodě ustupovat nehodlají. A na jejich stranu se podle zjištění idnes.cz postupně přidávají i někteří lidé z Babišova hnutí.

"Je to velmi citlivá otázka, na ministra se sice zákon nevztahuje, ale myslím, že bychom měli respektovat ústavní zvyklosti," říká poslankyně Helena Válková. Ještě zásadněji to vnímá její kolega Ivan Pilný.

 "Pokud by se objevily důkazy, že pan Babiš spolupracoval s StB, nemohl bych v hnutí zůstat, musel bych odejít. Ukázalo by se totiž, že nám lhal. Ale opravdu si nemyslím, že se to stane," říká Pilný, který byl lídrem kandidátky hnutí v Královéhradeckém kraji. I proto otevřeně přiznává, že se mu počet bývalých komunistů ve straně příliš nezamlouvá. "Co mám na to říct? Nedělá mě šťastným, že tam komunisty máme," dodal.

Lustrační osvědčení je přežitek

Andrej Babiš má ve svém hnutí podporu a mnozí si nedovedou představit vládu s ANO bez Babiše. Mnozí Babišovi kolegové si prý myslí, že je lustrační zákon úplný přežitek. "Domnívám se, že dnes už jde pouze o účelový nástroj k ovlivňování a manipulaci s veřejným míněním, který se již objektivně přežil a ztratil svůj, ve své době jistě oprávněný, význam," vysvětlil postoj Bohuslav Chalupa.

Zdroje: