Kdysi odsouzený exmístopředseda ústecké ČSSD se vrací do strany

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Bývalý místopředseda ČSSD v Ústeckém kraji Karel Vrba znovu vstoupil do strany. Vrátil se do ní minulý týden a hned byl zvolen do čela místní organizace v Libčevsi na Lounsku.

Vrba řekl, že "svou" organizaci chce zachránit před likvidací, o níž se podle něj snaží nové krajské vedení. Libčeveská ČSSD navíc uvažuje, že podá podnět na vyloučení krajského předsedy Arno Fišery z ČSSD pro porušování vnitrostranických stanov. 

Vrba ze strany odešel před rokem poté, co se začalo hovořit o jeho kriminální minulosti. "Je pravda, že jsem byl podmínečně odsouzen za něco, co klasifikovali jako loupežné přepadení, i když byla realita jiná," řekl ve středu večer Vrba. Prý se popral s taxikářem, kterému při potyčce zmizela peněženka.

"Přišel jsem od té doby k rozumu. Někomu se to podaří ve třiceti, jinému holt později," dodal. O jeho škraloupu z minulostí prý vedení strany vědělo už dříve a použilo jej tehdy, když přestal poslouchat. 

Nové vedení ústecké ČSSD chce nechat členy v Libčevsi přeregistrovat

Vedení místní organizace v Libčevsi po jeho odchodu převzala jeho žena Blanka, s níž si teď funkci opět vyměnil. "Odešla, protože dělá vysokou školu a nestíhala by. Navrhli mne a nakonec jsem byl zvolen, na schůzi bylo asi 125 lidí," řekl. 

O Libčevsi se znovu začalo mluvit po lednovém krajském sjezdu ČSSD, na němž odešel z čela strany Petr Benda. Jeho nástupce Arno Fišera hned po zvolení prohlásil, že v Libčevsi je ve straně podezřele velké procento obyvatel a že členy tamější organizace nechá přeregistrovat.

Libčeves má sice jen asi 800 obyvatel, ale také aktuálně třetí nejpočetnější buňku ČSSD v kraji, hned po Mostě a Teplicích. Celkem 93 z asi 240 členů bydlí přímo ve vesnici, zbytek je z okolních obcí, v samotné obci je tedy ve straně zhruba každý sedmý dospělý. 

Fišera: Poslali pozvání plné urážek

Předseda okresní kontrolní komise Kamil Ferenc kvůli tomu pozval Fišeru na středeční zasedání, kde po něm chtěl vysvětlení jeho výroků, které prý nebyly pravdivé a navíc ČSSD poškozují. Fišera nedorazil. "Jejich formu pozvání neakceptuji, poslali mi dopis plný urážek. Až mne opravdu pozvou, rád přijedu," řekl Fišera. Ferenc poté řekl, že možná bude požadovat Fišerovo vyloučení ze strany. "Vážně o tom uvažuji," řekl Ferenc. 

Právě kvůli situaci okolo údajných černých duší se Vrba vrátil. "My tu černé duše nemáme. Když se ověřovalo členství, měli jsme druhý nejmenší počet vrácených hlasů v republice - sedm, zatímco v Mostě se jim vrátily dopisy od 105 lidí," řekl.

ČSSD je podle něj v Libčevsi silná a na rozdíl od velkých měst uspěla i v komunálních volbách, získala 47 procent. "Přeregistraci se nebráníme, naopak. Ale musí proběhnout v celém kraji, nejen u nás, jenže toho se oni bojí," dodal. 

Nové vedení se prý snaží zbavit vnitrostranické opozice

Podle Libčeveských se nové krajské vedení snaží využít rozbouřené situace v celé ČSSD a zbavit se stranické opozice. "Podle mého se mi snaží pomstit za to, že jsem s nimi nehlasoval. Teď všichni svorně drží basu a přitom usilují hlavně o kontrolu nad přerozdělováním dotací. O nějakou levicovou politiku jim vůbec nejde," řekl. Libčeveská organizace označuje ve svých prohlášeních Fišeru za intrikáře. 

Fišera se k tomu nechtěl vyjadřovat. "Od osoby pana Vrby se distancovalo celé vedení kraje a to stále trvá. Lidé pravomocně odsouzení za násilné trestné činy mohou v politice působit snad jen v Čechách," řekl Fišera. Podobně reagoval i po krajském sjezdu, kdy jej expremiér Jiří Paroubek také označil za křiváka, který prý dodává informace některým novinářům. 

ČSSD v Ústeckém kraji se zmítá už několik let ve sporech, v nichž proti sobě stály především dvě skupiny. Skupina lidí okolo Bendy patří mezi nejvěrnější stoupence bývalého předsedy Jiřího Paroubka a má podporu především na Teplicku, Lounsku a Litoměřicku. Na lednovém sjezdu ji ale vystřídala u moci dosavadní opozice, mezi jejíž hlavní představitele patří děčínský poslanec Jaroslav Foldyna, chomutovský podnikatel Roman Houska či náměstci hejtmanky Arno Fišera a Pavel Kouda. Ti se od Bendových postojů v poslední době výrazně distancují.

Tagy: ČSSD spory ústí místopředseda vrba

Zdroje: ČTK