Kdybych byl otcem zavražděné Elišky, jsem pro zavedení trestu smrti, uvedl Babiš

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš Rádiu Impuls řekl, že když se zamyslí nad vraždou školačky z Klášterce nad Ohří a vžije se do role otce, byl by pro znovuzavedení trestu smrti.

Ministr financí Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš,zdroj: Profimedia.cz

"Určitě ano, protože kdybych se vžil do role jejího otce, tak bych ho (vraha) taky asi chtěl zabít," uvedl na dotaz rozhlasové stanice v rozhovoru, který Impuls odvysílá v úterý v 18:00. 

Devítiletou dívku podle policie minulý týden znásilnil a zavraždil pětadvacetiletý muž, který patří k širšímu okruhu příbuzných. Od pátku je podezřelý muž ve vazbě. 

Trest smrti byl v tehdejším Československu zrušen v roce 1990. Za výjimečný trest se od té doby považuje odnětí svobody na 15 až 25 let či doživotí. Zákaz trestu smrti obsahuje Listina základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku ČR. Zakazuje ho také Charta základních práv Evropské unie.  Obvyklý je naopak  v některých afrických zemích, téměř celé Asii a v některých státech USA. V Česku se diskuse o obnovení trestu smrti rozpoutávají obvykle právě po brutálních zločinech. Pokud by ČR hrdelní trest znovu přijala, poruší mezinárodní dohody, k nimž se připojila. 

Tagy: vražda trest smrti Andrej Babiš

Zdroje: ČTK