Kdo zachrání potápějící se řeckou loď? Proton Bank použije záchranný fond

- Aktuality autor: Danica Klein

Řecká centrální banka dnes poprvé aktivovala domácí záchranný bankovní fond a použila jej k převzetí menší finanční instituce Proton Bank. Ta se dostala do problémů kvůli vyšetřování ohledně podezření na praní špinavých peněz.

Proton Bank dostane pomoc od Fondu finanční stability, založený Řeckem spolu s mezinárodními věřiteli, kteří s ním v květnu dohodli úvěrový program na záchranu před platební neschopností. Fond je určen pro banky, které potřebují rekapitalizaci, ale nemohou získat kapitál na trhu.

Maximum od ledna

Centrální banka uvedla, že rozdělila Proton Bank na novou "dobrou banku" s podporou záchranného fondu a starou banku. Té byla odebrána licence a půjde do likvidace, z níž budou vypláceny náhrady věřitelům a vklady akcionářů, kteří ale budou až na posledním místě.

Nová banka si zachová jméno Proton, jejím jediným akcionářem je záchranný fond a jsou do ní převedena všechna zdravá aktiva dosavadní banky. Její kapitálová přiměřenost je na dostatečné úrovni 10,6 procenta kapitálu k aktivům, tedy na desetiprocentní úrovni, kterou centrální banka požaduje od řeckých bank jako maximum od ledna 2012.

Problémy Protonu se projevily v létě, kdy vyšlo najevo, že banka možná svému hlavnímu akcionáři sloužila jako nástroj k praní peněz. Činitel centrální banky podle agentury Reuters zdůraznil, že pád Proton Bank byl důsledkem jejích vlastních problémů a nynější dluhová krize země na něj vliv neměla.

Proton má v Řecku síť 31 poboček. Na konci prvního čtvrtletí banka disponovala celkovými aktivy v sumě 3,8 miliardy eur (94 miliard Kč). Řecký záchranný fond pro banky má na rekapitalizaci sektoru zatím deset miliard eur. Po schválení Evropského fondu finanční stability (EFSF) všemi členy eurozóny by měl vzrůst na 30 miliard eur.

Zdroje: ČTK