Komunisté a sociální demokraté se rozhádali v Karlovarském kraji

- Aktuality autor: str

Karlovarský kraj už nebude spravovat koalice KSČM a ČSSD. S rezignací Josefa Novotného z ČSSD přišel kraj o hejtmana. Sociální demokraté chtěli znovuobsadit jeho post a navíc pro sebe získat i křeslo prvního náměstka, které ale drží komunisté. Když zastupitelé z KSČM na nový návrh nepřistoupili, socialisté začali skládat funkce.

Sociálnědemokratický hejtman Josef Novotný funkci složil na konci ledna

Sociálnědemokratický hejtman Josef Novotný funkci složil na konci ledna,zdroj: Profimedia.cz

Komunisté se ještě před jednáním zastupitelstva o návrhu sociální demokratů radili. Nakonec se ale rozhodli na něj nepřistoupit. Podle první náměstkyně hejtmana Evy Valjentové, které by se návrh bezprostředně týkal, má o věci rozhodnout krajský výbor KSČM. Ten se má sejít v pondělí 16. února. ČSSD odmítla čekat a koaliční spolupráci obratem ukončila.

Na začátku zasedání zastupitelstva rezignovali na uvolněná místa v radě kraje zástupci ČSSD Martin Havel, Petr Navrátil a Edmund Janisch. Karlovarští zastupitelé mají na nalezení nové hejtmana půl roku. V opačném případě kraj čekají předčasné volby.

ČSSD navrhla komunistům Jakuba Pánika, ale oni ho odmítli. Podle předsedy krajské buňky ČSSD Petra Navrátila se otevírá cesta pro novou koalici.

A to jde sociálním demokratům především. V 45členném krajském zastupitelstvu má KSČM 14 hlasů, ČSSD 13, pět křesel patří ODS a Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí, ALTERNATIVA má čtyři křesla a TOP 09 + Starostové také čtyři. Nabízí se tak možnost široké koalice bez komunistů.

Socialisté uzavřeli koalici s KSČM s vidinou stability, která se však ukázala jako mylná. "Teď se ukázalo, že není. Pokud by ČSSD chtěla opět s námi o nějaké spolupráci jednat, musí nejprve vystoupit z koalice s KSČM," řekl k věci zastupitel za STAN a primátor Karlových Varů Petr Kulhánek. 

Tagy: ČSSD Česko KSČM Karlovarský kraj česká politika komunální politika

Zdroje: ČTK