Kamion smetl sanitku, řidič i pacient mířící do nemocnice zahynuli

- Aktuality autor: red

Při nehodě vozu záchranné služby a kamionu u Vamberka na Rychnovsku zahynuli dnes ráno řidič sanitky a pacient. Dva těžce zranění byli transportováni do nemocnice, sdělila mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková.

Hlavní silnice I/11 mezi Rybnou a Vamberkem, kde se nehoda stala, bude asi do 11:00 uzavřená, řidiči musejí využívat objízdné trasy.

Nehoda se stala po 4:00, vůz záchranné služby se při předjíždění traktoru čelně střetl s kamionem, řekla mluvčí. Těžce zraněni byli zdravotní sestra ze sanitky a řidič kamionu. Ženu rychlá záchranná služba transportovala do nemocnice v Hradci Králové, muž byl převezen do nemocnice v Ústí nad Orlicí.

Sanitka byla zcela zničena

"Bohužel vždycky je jednou poprvé, v hradecké záchrance jsme takhle těžkou nehodu se smrtelnými následky dosud neměli," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Jiří Mašek, který je mezi záchranáři od roku 1990. Mašek ráno navštívil místo tragedie, vedení záchranné služby již hovořilo s manželkou zesnulého řidiče i pacienta.

Podle Maška byla sanitka při čelním střetu s kamionem zcela zničena, její hodnota bez přístrojů se pohybuje kolem dvou milionů korun. "Celkovou škodu zatím nemáme vyčíslenou, o příčině střetu nechci spekulovat, to je věcí vyšetřování policie," řekl Mašek.

Sanitka mířila do Rychnova nad Kněžnou

Podle hasičů převážela sanitka pacienta do Oblastní nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, řidič sanitky předjížděl traktor se zapnutým výstražným zařízením. Po ohlášení nehody ve 4:15 na místo vyrazily dvě jednotky hasičů z Rychnova nad Kněžnou a Kostelce nad Orlicí. "Hasiči prováděli vyprošťování zraněných osob za pomoci hydraulického zařízení," uvedl dnes mluvčí královéhradeckých hasičů Ondřej Sezima.

Tragická nehoda sanitky se v Královéhradeckém kraji stala již v červnu 2009 u Červeného Kostelce na Náchodsku. Sanitka, která rozvážela pacienty po dialýze, náhle vyjela do protisměru a narazila do mostku. Při nehodě zemřel jeden člověk, další při nehodě zraněný zemřel později v nemocnici. Další tři lidé utrpěli zranění. Náchodský okresní soud potrestal řidiče sanitky loni v září 18 měsíci vězení s podmíněným odkladem na tři roky.

V České republice nejsou tragické nehody sanitních vozů výjimečné, například v únoru 2010 u Nošovic na Frýdecko-Místecku při střetu sanitky a nákladního auta zemřela sedmašedesátiletá pacientka, další dvě ženy ve věku 78 a 81 let byly zraněny středně těžce. V říjnu 2009 zemřeli při srážce nákladního vozu a sanitky ve Staré Vsi nad Ondřejnicí jeden člen posádky sanitky a převážená pacientka. Druhý zdravotník a další pacientka skončili v nemocnici se středně těžkým a těžkým poraněním. Tři lidské životy si v července 2001 vyžádala nehoda u obce Onšovice na silnici mezi Pelhřimovem a Humpolcem, kde se střetl nákladní vůz a VW Transporter, který patřil zdravotní službě.

Tagy: nehoda nemocnice sanitka

Zdroje: ČTK