Dnes je pondělí 23. května 2022., Svátek má Vladimír
Počasí dnes 23°C Polojasno

Kalousek sjednotitelem pravice? Politologové jsou skeptičtí

Kalousek sjednotitelem pravice? Politologové jsou skeptičtí
Ministr financí Miroslav Kalousek | zdroj: Mediafax

Občanská demokratická strana pomalu přichází o voliče, naopak TOP 09 posiluje. Objevují se spekulace, že Miroslav Kalousek, povzbuzen velkou podporou šéfa strany Karla Schwarzenberga v prezidentské volbě, vyluxuje slábnoucí ODS voliče a stane se lídrem na pravici. Politologové nepochybují, že se o to pokouší, ale řada z nich nevěří, že kontroverzní politik se skutečně může stát sjednotitelem pravice.

„Není neoblíbenější politik než Kalousek, je problémem i pro vlastní stranu, jak by tedy mohl být lídrem pravice,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog Ladislav Mrklas.

Není pochyb, že Miroslav Kalousek, dlouhá léta významný a obratný politik, je na české politické scéně výraznou osobností, která v posledních dvou letech neměla výraznějšího soupeře ať už ve vládní koalici, nebo v opozici. Ale s nově zvoleným prezidentem Milošem Zemanem přichází do politiky silná osobnost s obrovskými ambicemi. „Protivníka neměl Kalousek v prezidentovi Václavu Klausovi, protože se nestřetávali v hodnotách, oba se hlásili ke spektru mezi konzervatismem a liberalismem. Ale Miloš Zeman je sociální liberál, v mnoha ohledech se s Kalouskem budou střetávat mnohem výrazněji,“ upozornil ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček.

A taková situace může paradoxně Miroslavu Kalouskovi prospět. „Proti Miloši Zemanovi bude atraktivní se vymezovat s cílem sjednotit pravici a stanout v jejím čele. Pro Kalouska bude výhodné, že je ODS v současné době slabá. Doufá, že budoucí střet se Zemanem může zastínit jeho politickou minulost, chování v kauze letadel Casa nebo proti policejnímu prezidentovi,“ soudí Kubáček, co může Kalouskovi v jeho snahách přeskočit ODS pomoci.

Zdroje: