Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Kalousek si ulevil nad lidovci. Jsou to prý pokrytci, co jen křičí

Kalousek si ulevil nad lidovci. Jsou to prý pokrytci, co jen křičí
Miroslav Kalousek | zdroj: isifa/Lidové noviny/FRANTISEK VLCEK

První místopředseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek osočil své bývalé stranické kolegy. Lidovce označil za pokrytce kvůli tomu, jak se staví k otázce možného zrušení lustračního zákona. Poslanci KDU-ČSL totiž prohlásili, že pokud návrh komunistů ve sněmovně projde do druhého čtení, odejdou z koalice.

"Je to stejné, jako by říkali: 'Jsme zásadně proti zrušení zákona o provozu na pozemních komunikacích, ale dohodli jsme se s panem prezidentem, že někteří lidé mohou jezdit a parkovat jak chtějí a kde chtějí.' Takto se chovají lidovci. Na veřejnosti křičí, že trvají na lustračním zákoně, ale schválením 'Lex Babiš' podpořili, aby na ministerstvech aplikován nebyl," zaútočil na lidovce jejich bývalý šéf Miroslav Kalousek.

 Přezdívkou "Lex Babiš" je označován služební zákon, který současná koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL protlačila sněmovnou do druhého čtení a který byl podmínkou prezidenta Miloše Zemana ke jmenování šéfa hnutí ANO Andreje Babiše ministrem financí.

Později předložila KSČM ve sněmovně návrh na zrušení lustrací, jsou prý diskriminující. Na stranu KSČM se přiklonil i šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) a spekulovalo se o tom, že by právě sociální demokracie mohla návrh podpořit. V této souvislosti se rozhodl vystoupit lidovecký šéf Pavel Bělobrádek s ostrým komentářem, ve kterém pohrozil odchodem z koalice. Právě to považuje Kalousek za pokrytectví.

Zdroje: