Kalousek se smál Paroubkovi, že si barví kštici
Současné opoziční složení sněmovny se napotřetí pokusilo v úterý v podvečer přesvědčit zbytek poslanců, aby na večerní schůzi hlasoval pro nedůvěru vládě. Koalice si však údajně byla ještě před začátkem schůze jista svou silou (a tudíž počtem hlasů). A pádu vlády se proto neobávala. Premiér Petr Nečas jednání označil proto za pouhé další pokračování sériálu. Opozice podle očekávání vládu nesvrhla.
A tak se střídají u řečnického pultu opoziční poslanci s většinou velmi emotivními projevy.
I když z řad vládní koalice formálně odpadli někteří dřívější poslanci v barvách Věcí veřejných, existuje totiž stále nějaká rezerva. Sociální demokraté sice skrytě připouštějí, že loajální poslance koalice přehlasovat nedokážou, kritickými projevy ale chtějí schůzi hlavně protáhnout do noci a využít k diskuzím o reformních tématech.
Nejprve promluvil předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Zkritizoval sociální, zdravotní reformy i poměry v zemi, připomněl i to, že minulý týden občané dali najevo svůj důrazný nesouhlas s tím, co se v naší zemi děje.
"Není svobodná ani spravedlivá společnost, která je nastavená tak, aby lidé se středními a nízkými příjmy chudli a jejich zdroje se přesouvaly k těm nejbohatším," uvedl na úvod Sobotka, šéf strany, která hlasování vyvolala.
Hovořil dále o církevních restitucích, převodu státních nemocnic na Prahu, reformách, narušení sociální soudržnosti, rozkladu státu, čerpání prostředků z fondů EU... Projev se dal vnímat jako koncentrát všeho, co opozici vadí.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 23.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,230 | 25,310 |
USD | 24,240 | 24,360 |