Dnes je čtvrtek 19. května 2022., Svátek má Ivo
Počasí dnes 25°C Skoro jasno

John jde proti vládním škrtům. Vrací policistům příplatky

John jde proti vládním škrtům. Vrací policistům příplatky
zdroj: tisková zpráva

První vlaštovka? Pro policisty, kteří už loni v létě přišli o rizikový příplatek, se blýská na lepší časy. Alespoň podle rozhodnutí ministra vnitra Radka Johna, který zrušil rozhodnutí o snížení rizikových příplatků krajských ředitelů.

Pokud by došlo k hromadnému podávání stížností k ministrovi vnitra Radku Johnovi a k hromadnému vyhovění, potřeboval by resort na dorovnání několik desítek milionů korun, které nemá.

Na základě doporučení

Počátkem června 2010 vedení policie v Ústeckém kraji přistoupilo na snížení rizikového příplatku. "Konkrétně se to týkalo 2049 policistů z celkového počtu 3259," upřesnila informaci  tisková mluvčí PČR ÚK Jana Matonohová.

Jako důvod bylo uvedeno snížení míry rizika v kraji. Podobně zareagovala většina regionů a šetření nejvíce dolehlo na kraj Středočeský, Liberecký a Moravskoslezský.

Nyní však přicházejí rozhodnutí ministra vnitra, která na základě doporučení poradní komise ruší rozhodnutí jednotlivých krajských ředitelů. "Ministr musel respektovat stanovisko komise, která postupovala zcela v souladu se zákonem," sdělil ParlamentnímListům.cz předseda policejních odborů Milan Štěpánek. Zatím se však jedná o minimum případů.

"Pan ministr prozatím v šesti případech zrušil rozhodnutí krajských policejních ředitelů o snížení rizikového příplatku jako nedostatečně odůvodněné," vysvětluje redakci ParlamentníchListů.cz tiskový mluvčí ministra vnitra Pavel Novák.

Precedens?

Přestože k redukci platů došlo u tisíců policistů, dovolání k ministrovi jich podalo zatím jen 15. "Já však vnímám rozhodnutí pana ministra jako precedent, kterým ukázal kudy vede cesta zpět k dorovnání rizikového přípatku. My jsme na našich stránkách zveřejnili vzor Odvolání proti rozhodnutí o snížení zvláštního příplatku, kterým by se měli policisté řídit," uvedl místopředseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Buřič.

Paragraf 193 Zákona o služebním poměru policistům umožňuje podat tzv. mimořádný opravný prostředek. "Je to žádost o přezkoumání pravomocného rozhodnutí, kterou je možno podat až 4 roky do minulosti," vysvětluje redakci autor zmíněného zákona Petr Tomek.

Předseda policejních odborů Milan Štěpánek ještě doplnil, že proti rozhodnutí ministra vnitra již není odvolání. Policejní prezident Petr Lessy vzkázal prostřednictvím tiskové mluvčí, že ještě neobdržely všechny podklady z ministerstva vnitra, ale že stejně k 1. květnu připravují systémové změny ohledně rizikového příplatku.

Největší riziko největší pokles

Špatná hospodaření jednotlivých ředitelství, které jsou samostatnou finanční jednotkou už od roku 2008 a nepodléhají tedy policejnímu prezidiu v oblasti rozpočtu, se naplno projevila loni v létě.

Krajští ředitelé se snažili dorovnat schodek nejen snížením rizikové příplatku, ale i příplatkem za vedení a směnnost. Policejní ředitel Moravskoslezského kraje Tomáš Tuhý v minulosti připustil, že se jedná o velice citlivé téma, ale že vzhledem ke sníženému rozpočtu nemohl nic dělat. Policisté se nicméně cítili nařízením dotčeni.

"Rizikový příplatek bylo něco, co jsme dostávali podle našeho názoru opodstatněně. Například příplatek zásahové jednotky, která měla příplatek nejvyšší, klesl nejníže. Což je nemyslitelné, protože riziko u nich je nepoměrně vyšší než u základních útvarů," stěžoval si v létě předseda policejních odborů z Havířova Roman Rašman.