Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Jemenská Al-Káida se přihlásila k útoku na Charlie Hebdo

Jemenská Al-Káida se přihlásila k útoku na Charlie Hebdo
K útoku na Charlie Hebdo se ve videovzkazu přihlásila jemenská Al-Káida | zdroj: tisková zpráva

Na internetu se objevilo video, ve kterém se jeden z vůdců jemenské Al-Káidy hlásí k zodpovědnosti za teroristický úto na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo. 

Násir bin Alí Anasí z organizace Al-Káida z Arabského poloostrova (AQAP) se na 21 minut dlouhé nahrávce k celému činu pyšně doznává. "Ty hrdiny jsme najali my, abychom pomstili Proroka. Útok jsme naplánovali a oni jej vykonali," říká Anasí a hrozí dalšími "tragédiemi a útoky". Francie podle něj patří k "satanově straně". 

Anasí také cituje bývalého vůdce Al-Káidy Usámu bin Ládina: "Jestliže nemá nikdo omezovat svobodu vašich slov, pak se musí vaše srdce otevřít svobodě našich činů." 

AQAP, z jejíchž řad měli bratři Kouachiové zodpovědní za útok vzejít, je notoricky známá jako jedna z nejnebezpečnější odnoží Al-Káidy. Ve Spojených státech například vydává časopis Inspire, ve kterém se objevila instrukce, jak vyrobit z běžně dostupných materiálů bombu.

V roce 2009 vyslala do Detroitu atentátníka, který tam cestoval letadlem a bombu schoval do spodek. Spolucestujícím se ho podařilo zneškodnit poté, co výbušnina začala hořet. Hlavní pyrotechnik jemenské odnože Al-Káidy se však vývoji "neviditelných" výbušnin věnuje dál.