Jednání o testech jaderných elektráren v EU zkrachovala

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Jednání Evropské unie o zátěžových testech pro jaderné elektrárny zkrachovala. Dohodu odmítly Německo a Rakousko, výhrady má i Evropská komise. Vyplývá to ze sdělení dobře infornmovaných zdrojů.

O dalším postupu evropská sedmadvacítka rozhodne na jednání jaderného fóra, které se ve čtvrtek a v pátek uskuteční v Praze. 

Unijní experti na jadernou energetiku se již před časem dohodli, že testy rozdělí na dvě části. První z nich se měla věnovat bezpečnostním hrozbám, jakou je například terorismus. Druhá se měla věnovat rizikům, která plynou z běžného provozu. 

Nesouhlas Rakouska a Německa

EU pak spustila takzvanou "tichou proceduru", kdy se ke kompromisu vyslovují členské státy. Německo a Rakousko vyjádřily svůj nesouhlas a částečně se k nim připojila Evropská komise. Obě země chtěly, aby se obě části testů konaly zároveň, a nikoliv odděleně, jak navrhoval kompromis unijních expertů. 

V současnosti není jasné, jak EU bude postupovat dále. Pokud se nedohodne ani v Praze, ve hře zůstává možnost, že jednotlivé země provedou zátěžové testy podle vlastního uvážení bez vzájemné koordinace. 

Evropská unie začala uvažovat o zátěžových testech v době, kdy zemětřesení a následná vlna tsunami těžce poškodili japonskou elektrárnu Fukušima. Tamní jadernou havárii japonské úřady dokonce označily za stejně závažnou jako havárii v Černobylu v roce 1986.

Tagy: EU testy

Zdroje: ČTK