Jeden z nejkontroverznějších expremiérů chce na Hrad. Špatný vtip, vzkazuje Drahoš

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 6. 11. 2017 16:42) - Aktuality autor: šar

Do boje o Hrad se v neděli přihlásil expremiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek. V pondělí pak senátor Tomáš Grulich serveru Aktuálně.cz oznámil, že Topolánek již získal potřebnou podporu od senátorů. Grulich podepsal nominační listinu jako desátý. 

Expremiér Mirek Topolánek se chystá kandidovat na prezidenta

Expremiér Mirek Topolánek se chystá kandidovat na prezidenta,zdroj: Jan Zátorský / MAFRA / Profimedia

Vedle Grulicha potvrdil svůj podpis pod Topolánkovou nominační listinou také senátor Zdeněk Nytra (ODS). Oba serveru Aktuálně.cz řekli, že se ne ve všem ztotožňují s politickým působením bývalého premiéra. Nytra ale celkově hodnotí Topolánkovu politickou činnost pozitivně, Grulich zase vyzdvihl jeho působení v době českého předsednictví Evropské unie v prvním pololetí 2009.

Topolánek své rozhodnutí kandidovat zdůvodnil mimo jiné situací po volbách do sněmovny a spojenectvím Zemana a předsedy ANO Andreje Babiše, který byl pověřen sestavením vlády bez zajištění parlamentní většiny. Topolánkovo rozhodnutí uvítali zástupci pravicových stran, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se v reakci pro omezil pouze na uznání Topolánkova práva kandidovat.

"Teď nás bude zachraňovat, podle svých slov před Zemanem, Mirek Topolánek, další bývalý premiér," uvedl v reakci prezidentský kandidát Jiří Drahoš.

Později na svém facebookovém profilu napsal, že jeho kandidaturu považuje za "špatný vtip". Topolánek podle něj přestavuje přesně to samé, co současný prezident. "Hrubost, vulgarita a nedostatek respektu k názorovým odpůrcům, to tyto dva matadory české politiky spojuje," napsal Drahoš. Připomněl také, že jeho nejbližší spolupracovník Marek Dalík má v pondělí nastoupit do vězení.

Podle předsedy ODS Petra Fialy je někdejší premiér vážným kandidátem a má zkušenosti a zahraničně politický rozhled. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek vyzdvihl Topolánkovy zkušenosti z českého předsednictví Evropské unii. Naopak předseda Pirátů Ivan Bartoš nepovažuje Topolánka za svého favorita s ohledem na jeho minulá pochybení, kvůli nimž skončil předčasně jako předseda vlády i ODS.

Také politologové vidí Topolánkovy šance rozdílně. Podle Ladislava Mrklase z pražského Cevro Institutu má za určitých okolností šanci postoupit do finále prezidentské volby, Lubomír Kopeček z brněnské Masarykovy univerzity je k Topolánkovým volebním vyhlídkám skeptický.

Topolánkovou kandidaturu přivítal bývalý prezident Václav Klaus.

"Vždy jsem říkal, že prezidentem by neměl být 'Marťan'. Mirek Topolánek se v nejvyšších politických funkcích dlouho pohyboval, a je tedy v tomto ohledu jasným ne-Marťanem," uvedl Klaus. Dodal, že rafinované a spektakulární oznámení jeho kandidatury na poslední chvíli vnímá jako zřetelné vybočení z dosavadní nabídky protikandidátů Miloše Zemana. "Prostě Mirek Topolánek, jak ho všichni známe," podotkl Klaus.

Topolánek doplňuje devět kandidátů, kteří už předložili nebo ohlásili odevzdání řádné nominace pro lednovou volbu hlavy státu. Kromě Zemana a Drahoše k nim patří podnikatel Michal Horáček. Poslaneckou nominaci odevzdali bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig.

Se senátorskou nominací kandidují bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a lékař a aktivista Marek Hilšer. Kandidátní listinu s podporou poslanců podal podle ministerstva vnitra ještě jeden uchazeč, jeho jméno zatím nebylo ministerstvem zveřejněno.

Tagy: ODS Česko domácí česká politika prezidentské volby 2018

Zdroje: ČTK