Janoušek nad propastí: Žalobkyně navrhla 10 let za pokus o vraždu

- Aktuality autor: Michal Polák

Státní zástupkyně Jana Kadeřábková chce pro lobbistu Romana Janouška trest na samé spodní hranici sazby za pokus o vraždu, tedy deset let vězení. Jeho advokát Vít Široký označil právní kvalifikaci žalobkyně za absurdní, o pokus vraždy podle něj nešlo. Janouškovi přitížily dnes přehrané odposlechy a nový znalecký posudek, který tvrdí, že ženu před nárazem viděl. 

Roman Janoušek

Roman Janoušek,zdroj: isifa/MAFRA/Dan Materna

"Mám za to, že bylo prokázáno, že obžalovaný se skutků popsaných v obžalobě dopustil," uvedla u pražského městského soudu Kadeřábková. Podle ní Janoušek usedl za volant po předchozím požití alkoholu ve stavu, který vylučoval bezpečné ovládání vozu. 

 

"Nepopírám, že došlo k těžké újmě. Nepopírá to ani klient. Ale tato právní kvalifikace je pro mě absurdní," kontroval podnikatelův advokát. Připomněl například dopravní nehodu zpěvačky Dary Rolins, která při ní na rozdíl od Janouška usmrtila člověka a "nikoho ani nenapadlo kvalifikovat to jako vraždu". 

Zároveň znovu připomněl dřívější Janouškovo prohlášení, že v době nehody byl vážně nemocen - měl v hlavě hematom. Důrazně odmítl myšlenku žalobkyně, že si lobbista později operované zranění způsobil sám, aby se vyhnul trestnímu stíhání. 

 

Posudek hovořil proti Janouškovi

"V okamžiku střetu žena stála před přední částí vozidla v úrovni pravého předního světlometu. Vůz chodkyni podrazil," zaznělo v soudní síni. Následně prý auto narazilo do levé části zad ženy, přičemž jí tento náraz zlomil žebra. Potom se chodkyně přetočila přes pravý bok a až při jejím pádu na vozovku ji podle znalců mohlo zasáhnout zpětné zrcátko do hlavy. 

Znalci upozornili, že všichni svědkové nehody se při popisu incidentu v základu shodli na tom, že vozidlo Porsche srazilo ženu, která stála před přední částí vozidla nebo v jeho těsné blízkosti. Experti nicméně doplnili, že nehodě mohli za určitých okolností zabránit oba její účastníci. 

Odborníci z Ústavu soudního inženýrství rovněž zkritizovali posudek znaleckého ústavu Dekra, který zadala obhajoba a který přišel s teorií, že řidička se sama zachytila zpětného zrcátka a nechala se následně Janouškovým vozem vléct. "Posudek, který udělá několik variant a ani jedna není technicky přijatelná, to jsem tedy ještě nezažil," konstatoval Aleš Vémola. "Možnost vlečení chodkyně jsme po konzultaci se znalcem-lékařem vyloučili s ohledem na zranění, která žena utrpěla," doplnil. 

Poukázal také na to, že Dekra při zpracování simulací použila nákladný program, který se pro analýzu dopravních nehod obvykle nepoužívá a není běžně přezkoumatelný. Výpočty tak prý nejsou korektní, protože je není možné exaktně potvrdit. 

Lobbista po telefonu situaci zlehčoval

Lobbista krátce po svém zadržení na ulici telefonoval střídavě se spolupracovnicí Annou Tesařovou a s manželkou Simonou, po které chtěl přivézt doklady. Situaci zlehčoval a označoval ji za "boudu". "Čtyři sta novinářů, 18 policejních vozů. Normálně to je hrozná prdel tady," uvedl mimo jiné. 

"Nějaká k***a do mě zacouvala," popsal incident. "Ona se rozjela, nabourala do mě," tvrdil známým. Ženu popisoval jako "nějakou Asiatku, Vietnamku nebo Číňanku, velkou metr padesát". Jindy o ní mluvil jako o "cigošce". "Hodila šipku na kapotu," popsal. Více než samotnému sražení ženy se ale v hovorech věnoval tomu, že má nabourané své luxusní auto. 

Kauza muže, jenž bývá označován za jednoho z pražských "kmotrů", se táhne přes dva roky. Janoušek, kterému po nehodě policisté naměřili v dechu přes dvě promile alkoholu, havaroval 23. března 2012 ve Vyskočilově ulici v Praze. 

Svým vozem nejprve narazil do auta před sebou, kolizi neřešil a pokračoval v jízdě. Když na následující křižovatce zastavil na červenou, jedenapadesátiletá řidička nabouraného vozu se postavila před jeho vůz. Obžaloba uvádí, že lobbista ženu vietnamské národnosti následně srazil a z místa nehody ujel. 

Tagy: soud Praha dopravní nehoda

Zdroje: ČTK