Zaorálek se zaprodal Číně. Zeman se raduje

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 29. 4. 2014 16:01) - Aktuality autor: Sebastian Kantor

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v úterý podepsal v Pekingu prohlášení, že Tibet je neoddělitelnou součástí Číny a Česká republika nepodporuje jeho samostatnost v jakékoli podobě. Obě země se v dokumentu ujistily, že se nebudou vměšovat do vnitřních záležitostí druhého státu, a podpořily ochranu lidských práv. Snad největší radost má z postoje české diplomacie prezident Miloš Zeman. 

Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek,zdroj: Isifa.com

Podle Zemana je současná politika Prahy vůči Pekingu realistická. Prezident si přeje, aby i k dalším zemím Česko zaujalo podobný postoj.

"Chtěl bych ocenit realistickou politiku nové vlády vůči Číně. Myslím si, že je velmi rozumná, a přál bych si, aby byla aplikována i vůči jiným zemím, nikoli pouze vůči Číně," řekl Zeman. Zaorálek dostal od Číňanů pro Zemana pozvání k návštěvě nejlidnatější země světa.

Prezident se chystá Peking navštívit společně s početnou podnikatelskou delegací. Do Prahy by pak mohl přijet čínský prezident Si Ťin-pching, který projevil zájem o návštěvu Česka. Zeman dnes připomněl, že s nejvýše postaveným čínským politikem jednal zhruba hodinu u příležitosti návštěvy dějiště zimních olympijských her v ruském Soči.

Na podzim by do Prahy měl přiletět na setkání s předsedy vlád zemí střední a východní Evropy čínský premiér Li Kche-čchiang 

'Tibet je váš'

"Obě strany respektují cesty rozvoje zvolené s ohledem na situaci v obou zemích a jejich vnitřní a zahraniční politiku. Znovu potvrdily dodržování zásady nevměšování se do vnitřních záležitostí tak, jak je vyjádřeno v Chartě OSN," stojí v dokumentu, který podepsal Zaorálek. 

"Česká strana respektuje suverenitu a územní celistvost Čínské lidové republiky, je si plně vědoma důležitosti a citlivosti otázky Tibetu, znovu potvrdila dodržování své politiky jedné Číny i to, že Tibet je neoddělitelnou součástí čínského území. Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě," uvádí se v prohlášení. Tibet k sobě Čína násilně připojila v 50. letech minulého století a dnes je autonomní součástí asijské země. 

Nehodláme čínskou stranu v budoucnosti překvapovat

"To je něco, co pokládáme za zásadní, bohužel musím říct také v souvislosti s tím, čeho jsme svědky nyní na Ukrajině. Respektování hranic státu a jejich suverenity je základ pro mezinárodní život," prohlásil Zaorálek na tiskové konferenci s Wangem.

"Za českou stranu mohu ujistit svého partnera, že naše stanovisko je jednoznačné a nehodláme nijak čínskou stranu v budoucnosti překvapovat, co se týče otázek Tibetu," dodal. Podle neoficiálních informací z diplomatických kruhů byla tato pasáž v prohlášení požadavkem Číňanů, kteří si ji prosadili i do obdobných deklarací s Němci, Brity nebo Francouzi. 

Na setkání s českými novináři posléze ministr zdůraznil, že Česko neudělalo v přístupu k Číně a Tibetu žádný nový krok. "Zopakovali jsme pozici, která je dlouhodobě pozicí České republiky a v té deklaraci jsme ji nijak nepřekročili," uvedl. Nemyslí si také, že by se česká zahraniční politika odklonila od ducha politiky prezidenta Václava Havla, který byl předním obhájcem dodržování lidských práv ve světě a přátelil se s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

"Důvodem existence státu je humanitní ideál Tomáše Garrigue Masaryka a k tomuto bychom se rádi vrátili: hledat humanitu v rozvoji člověka a dbát na jeho důstojnost je pro nás základ komunikace mezi státy. To byla také témata, o kterých jsme se tady bavili, a mám pocit, že to by bylo Václavu Havlovi blízké," soudí šéf diplomacie z ČSSD. 

Vyměnili jste lidská práva za čínské peníze

Právě otázka postoje k Tibetu vyvolala v Česku debatu už před Zaorálkovou návštěvou Číny, na kterou přiletěl v pondělí. Opozice obvinila vládu Bohuslava Sobotky, že vyměnila obranu lidských práv v Číně za její peníze. Zaorálek to ale rozhodně popřel. 

"Rozhodně nic za nic nevyměňujeme. Je pro mě naprosto nepřijatelné to zredukovat jen na to, že tu jsou jen dva segmenty a ty vyměňujeme mezi sebou," řekl ministr českým novinářům cestou do Číny, kde vládnoucí komunistický režim podle lidskoprávních organizací vězní své odpůrce a jinak umlčuje své kritiky. Podle Zaorálka žádná z předchozích českých vlád, ani za prezidenta Havla, o odtržení Tibetu od Číny neusilovala. "Vždycky jsme respektovali tenhle stav," poznamenal ministr. 

Opakovaně zdůraznil, že společné prohlášení s Čínou bude obsahovat i pasáž o respektu k lidským právům. V dokumentu se nakonec objevuje věta: "Obě strany znovu potvrdily úsilí ve věci podpory a ochrany lidských práv na základě rovnocennosti a vzájemného respektu." "My se snažíme vysvětlit, že máme dnes širší pojetí lidských práv. V rámci toho my dokonce i oceňujeme to, co se tady odehrálo v průběhu posledních desítek let v oblasti sociální, ochrany životního prostředí a máme zájem i tady předat zkušenosti z posledních let české transformace," prohlásil Zaorálek na tiskové konferenci. 

Nová etapa pro česko-čínských vztahů

Wang uvedl, že Zaorálkova návštěva - první oficiální návštěva šéfa české diplomacie v Číně od roku 1999 - symbolizuje vstup česko-čínských vztahů do nové etapy. "My nejen mluvíme o nové etapě, ale dnes tuto novou etapu otevíráme a už v ní vlastně jsme," doplnil k tomu Zaorálek

Česko a Čína v prohlášení také vyjádřily přání posílit vzájemný dialog a prohlubovat spolupráci v oblasti vědy a technologií, vzdělání, energetiky, zemědělství a v cestovním ruchu. "Obě strany hodlají posílit vzájemné investice, podnítit další růst obchodu, budou vybízet své firmy, aby v druhé zemi investovaly, a vynaloží úsilí pro vytvoření příznivých podmínek pro vzájemnou spolupráci," stojí v deklaraci k otázce hospodářské kooperace, kterou by česká vláda ráda s asijským ekonomickým obrem posílila. Zaorálek na jednání konkrétně zmínil zájem Česka na vybudování čínského technologického parku v Moravskoslezském kraji.

Tagy: Čína Tibet lidská práva

Zdroje: ČTK