Jakubisková by měla být osvobozena, vyplývá dle obhájce z posudku

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Advokát herečky Deany Horváthové-Jakubiskové, která 10. září stane před soudem kvůli obvinění z usmrcení chodce z nedbalosti, se domnívá, že by měla být žena obžaloby zproštěna. Své tvrzení obhájce opírá o závěry revizního znaleckého posudku, řekl. Žena podle policie srazila předloni v říjnu na přechodu dvaašedesátiletého chodce, ten svým zraněním na místě podlehl. Herečce hrozí v případě odsouzení až šestileté vězení. 

Deana Jakubisková

Deana Jakubisková,zdroj: wikipedia

"Já předpokládám na základě revizního znaleckého posudku, který vypracovával Ústav soudního inženýrství VUT v Brně, že pokud to zůstane, jak to je, tak si myslím, že dojde ke zproštění obžaloby," prohlásil právník. V kauze totiž byly vypracovány dva protichůdné posudky, soud proto nechal zpracovat třetí, který měl rozpory odstranit. "Odpověď je, že správně mohou být oba," uvedl Pavlík. 

Znalecké posudky podle něho konstatují, že Jakubisková jela povolenou rychlostí. Problém je prý v tom, zda řidička mohla na chodce včas zareagovat a zda nenese vinu na střetu také sám muž svou neopatrností. Jakubisková totiž tvrdí, že v protisměru stála řada aut odbočujících doleva, přes které nebyl chodec vidět. 

"Závěr revizního znaleckého posudku je takový, že pokud tam ta auta stála, což samozřejmě nelze potvrdit ani vyvrátit, tak moje klientka toho chodce vidět nemohla a nemohla na něj ani reagovat," prohlásil advokát. Podle něho za situace, kdy jsou možné obě varianty, by měl herečku soud osvobodit. 

Nehoda se stala předloni 17. října kolem 10:00 v pražské Krči na křižovatce ulic Chýnovská a Libušská na přechodu neřízeném semafory. Jakubisková podle policie nedala přednost chodci, který přecházel komunikaci. Orientační dechová zkouška na alkohol byla negativní. Manželka režiséra Juraje Jakubiska již dříve uvedla, že jela po hlavní silnici, rozhlédla se na obě strany a najednou se tam prý muž objevil. Zavinění popírá. 

Advokát také doplnil, že producentka vyjádřila lítost v dopise zaslaném rodině poškozeného. "Ten lidský problém tam paní Jakubisková samozřejmě vnímá," podotkl advokát. 

Slovenská herečka Deana Horváthová-Jakubisková, která se narodila 11. března 1958, se od roku 1994 věnuje producentské činnosti. Produkuje zejména filmy svého manžela. Rodačka z Banské Bystrice, která žije od roku 1994 v Praze, je též producentkou jednoho z nejdražších středoevropských filmů nazvaného Bathory. K jejím nejznámějším filmovým rolím patří Želmíra ve filmu Sedím na konári a je mi dobre, Nona v Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý nebo Verona v Nejasné zprávě o konci světa.

Tagy: alkoholismus řízení v opilosti

Zdroje: ČTK