Jak se dá pesimista přeučit na optimistu?

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Optimismus prodlužuje život, zlepšuje zdravotní stav a pomáhá lidem posílit vztahy. Jenže co dělat, když je člověk od přírody pesimista? Podle vědců jde náš postoj ke světu změnit a v optimismu se vycvičit. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Podle mínění některých nás lépe chrání, pokud jsme připraveni na nejhorší. Navzdory tomu by se ale většina lidí raději cítila šťastně než mizerně - i kdyby se věci měly později zvrtnout. A co víc, důkazy naznačují, že optimismus s sebou nese značné zdravotní výhody.

Hanne Rasmussenová z Kansaské univerzity provedla analýzu 83 studií, které se zaměřily na spojení mezi optimismem a fyzickým zdravím. Zjistila, že optimistický postoj je významným indikátorem lepšího výsledku u kardiovaskulárních chorob, rakoviny, funkce imunitního systému, snášení bolesti, problémů spojených s těhotenstvím - a dokonce i celkovým přežitím.

Optimistický postoj může také posílit vztahy. Sanjay Srivastava a jeho kolegové z Oregonské univerzity se dotazovali manželských a partnerských párů. Zjistili, že i v páru, kde je jen jeden optimista, jsou oba se vztahem spokojenější.

Pokud je tomu tak, pak proč jsou optimisty jen někteří z nás? Je to dané geneticky - jako něco, co buď máme nebo nemáme - anebo je to něco, co se můžeme naučit?

Genetika rozhodně hraje svou roli, jak potvrdil například výzkum Elaine Foxové a jejích kolegů z Essexské univerzity, nebo výzkum Shelley Taylorové z Kalifornské univerzity v Los Angeles. Ovšem vědci zapojení do obou studií zdůraznili, že geny jsou za optimismus nebo pesimismus odpovědné jen částečně - a každý, kdo je odhodlaný vidět raději sklenici napůl plnou než prázdnou, se to může naučit.

Představte si neutrální a kladný následek

Jak? Rozšiřte pole možností. Kdykoli se přistihnete, že očekáváte katastrofu, zarazte se. To je jen jedna možnost. Představte si dvě další možnosti, jak všechno může dopadnout - jednu s neutrálním a jednu s pozitivním následkem. Tomu se říká "pozitivní změna rámce".

Procvičujte vnímavost, tedy schopnost záměrně věnovat pozornost tomu, co se děje v přítomném okamžiku, aniž byste řešili minulost nebo se stresovali z budoucnosti.

Richard Davidson a jeho kolegové na Wisconsinské univerzitě nabídli 25 účastníkům osmitýdenní kurz vnímavosti. Pak jim a 16 kontrolním účastníkům dali injekci vakcíny proti chřipce. Ti, kdo prošli kurzem vnímavosti, vykazovali zvýšenou aktivaci v levé přední části mozku, která je spojená s pozitivním efektem. Tato skupina také měla silnější imunitní reakci na vakcínu.

Choďte spát v dobré náladě. To, na co myslíme před usnutím, si s největší pravděpodobností zapamatujeme. A proto si dejte na noční stolek notes a než zhasnete lampičku, zapište si tři nejpříjemnější okamžiky z celého dne - a poznamenejte si taky něco, na co se další den těšíte.

Představujte si své nejlepší já. Yvo Meevissen a jeho kolegové z Maastrichtské univerzity vyzvali účastníky studie, aby si každý večer pět minut před spaním představovali co nejlepší podobu své osobnosti, a další, aby mysleli jednoduše na své každodenní aktivity. Po dvou týdnech hlásili účastníci z první skupiny podstatné zvýšení svého optimismu.

Tagy: zahraničí porucha osobnosti Optimismus sociologie

Zdroje: ČTK