Jak rozhněvaný venkov dokáže pohřbít Londýn a jiná ponaučení z výsledků referenda

MAGAZÍN - Magazín autor: Hana Dubnová

Britové ignorovali všechna ekonomická varování a odhlasovali si vystoupení z Evropské unie. Buď jim nevěřili, nebo si mysleli, že jim ten risk stojí za to. Vztek na neschopnost vlády čelit migraci byl silnější… Jaká přinesl výsledek referenda o brexitu ponaučení?

Výtvarník David Černý měl vizionářskou myšlenku, když ve své Entropě úmyslně vynechal Velkou Británii. Po referendu dostává její prázdné místo vlevo nahoře nový rozměr

Výtvarník David Černý měl vizionářskou myšlenku, když ve své Entropě úmyslně vynechal Velkou Británii. Po referendu dostává její prázdné místo vlevo nahoře nový rozměr , zdroj: Profimedia.cz

Rok poté, co se mu povedlo dovézt konzervativce ke sladkému vítězství ve volbách, jsou dny Davida Camerona ve funkci spočítané. V pátek ráno zklamaně oznámil svou rezignaci, skončit by měl na podzim.

Všechny jeho předchozí úspěchy budou zapomenuty, v učebnicích dějepisu se o něm bude vždy učit jenom jako o "premiérovi, který ztratil Evropu", píše server Politico. A nejen to, může být i premiérem, který ztratil Skotsko a možná dokonce i Severní Irsko. Jen kvůli jednomu referendu…

Jeho stranický oponent, bývalý londýnský starosta Boris Johnson, který se hrdě bil za brexit, může naopak slavit "Den nezávislosti".

Už v šest hodin ráno SEČ bylo jasné, že Skotsko jednoznačně zvolilo "zůstat". "Z tohoto hlasování jasně vyplývá, že obyvatelé Skotska vidí svou budoucnost jako součást Evropské unie," uvedla v prohlášení po sečtení všech skotských obvodů první ministryně Skotska Nicola Sturgeonová.

Pro zachování členství hlasovalo jednomyslně i Severní Irsko a tak nepřekvapí, že se stejně rychle nechal druhý nejvýše postavený severoirský politik, Martin McGuinness ze separatistické strany Sinn Féin, slyšet, že by se mělo vypsat referendum o sloučení s Irskem.

V 6:30 SELČ, kdy už bylo jasné, že zvítězí zastánci brexitu, se vše začalo hroutit. Libra se začala propadat, vůdce protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage slavil a Cameron pořád nikde… Ve svém sídle přemítal o budoucnosti své i Británie.

Jaká jsou první ponaučení z nočního zemětřesení?

1) Anglie dokáže říct svůj názor

Severní Irsko má své problémy s křehkým mírem. Skotsko má své referendu. A Anglie nyní svou revoluci. "Malá Anglie" byla konečně slyšet a její hlas byl nyní všemocný. Byly to anglický venkov a menší města, kdo dal Bruselu a jeho pravidlům, byrokracii i volnému pohybu výraznou stopku.

Co je venkovu po tom, co jejich rozhodnutí udělá s "Městem"? Proč by je mělo zajímat, co bude s bohatými bankéři a právníky v hlavním městě? Unii se vzepřeli například i lidé v městečku Sunderland, kde je k hlasování o setrvání vyzýval největší zaměstnavatel v oblasti, japonská automobilka Nissan.

Liberální, metropolitní Londýn, který je v mnoha ohledech jiným světem, byl přemožen euroskeptickou horlivostí obyčejné anglické dělnické třídy.

Anglický venkov ukázal, že není až tak konzervativní, umí se zachovat i revolucionářsky. Byť je právě on jedním z největších příjemců evropských dotací.

2) Velká Británie je roztříštěná

Stejně přesvědčivě jako Anglie dalo svůj názor najevo Skotsko. Pro setrvání v Evropské unii hlasovalo téměř 1,7 milionu Skotů, zastánci zvítězili ve všech volebních okresech. V jeho hlavním městě Edinburghu podpořilo členství 74 procent hlasujících. Další referendum o nezávislosti je téměř nevyhnutelné.

V Irsku, které také hlasovalo pro Brusel, je situace komplikovanější. Vypsání referenda, které požadují republikáni, by mohlo obnovit napětí v Severním Irsku, kde konečně po desetiletích panuje křehký mír.

Brzkým problémem se pro nového premiéra může stát Gibraltar. I v něm více než 95 procent lidí hlasovalo pro setrvání v EU.

3) Rozhodlo přistěhovalectví

Přistěhovalectví odsunulo všechna ostatní témata, o nichž se před referendem mluvilo. Na venkově a v menších městech lidem došla trpělivost s neschopností vlády kontrolovat počet lidí, kteří každý rok přicházeli z Evropy.

David Cameron dvakrát slíbil snížit počet pod 100 tisíc ročně, nejdříve v roce 2010 a podruhé loni. Po šesti letech jeho vlády počet přistěhovalců přesáhl 330 tisíc ročně.

Britové stále dokola a hlasitěji volali po tom, aby vláda s enormní migrací něco udělala, ale politici je nikdy nevyslyšeli. Vztek obyvatel rostl, stejně jako odpor k Evropské unii a Cameronovi nezbylo nic jiného, než dodržet svůj předvolební slib a vyhlásit referendum.

4) Farage slaví vítězství

Zesměšňovaný a včetně poražený vůdce UKIP Nigel Farage se přes noc změnil ve vítěze. I když na něj mohou mít lidé různé názory – a že těch názorů je opravdu hodně – jisté je, že bez něj by Británie nyní Evropskou unii neopouštěla.

Svůj triumf si užil, když výsledky referenda oznámil hned 6:05 SELČ se slovy, že 24. června by se měl prohlásit "dnem britské nezávislosti". "Nyní si troufám snít o východu slunce nad nezávislým Spojeným královstvím," prohlásil.

5) Labouristé jsou na zhroucení

Labouristé budou muset v nejbližší době vyřešit, co udělat se svým šéfem Jeremym Corbynem, respektive jako se ho co nejelegantněji a hlavně co nejrychleji zbavit.

Řada labouristických politiků mu vyčítala jeho vlažnou kampaň ve prospěch setrvání v EU. Veřejné průzkumy dokonce ukázaly, že 20 procent jejích voličů neví, jaký je postoj strany k otázce brexitu. A výsledek referenda jim dává proti Corbynovi zbraň do ruky.

Navíc labouristé čelí reálné možnosti předčasných voleb, do kterých by šli s nejlevicovějším šéfem, jakého kdy měli. Ve straně se začíná šířit panika, že s Corbynem v čele utrpí porážku napříč celou zemí, nejen ve Skotsku jako minulý rok.

Tagy: Velká Británie zahraničí Evropská unie britská politika Brexit

Zdroje: Politico