Dnes je úterý 25. června 2024., Svátek má Ivan
Počasí dnes 26°C Polojasno

Investuje se do umění: Obrat aukcí stoupl v 1. pololetí na rekordních 910,8 milionu korun

Investuje se do umění: Obrat aukcí stoupl v 1. pololetí na rekordních 910,8 milionu korun
Ilustrační snímek | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Sběratelé a investoři v prvním pololetí utratili za umění a starožitnosti na sálových aukcích v ČR rekordních 910,8 milionu korun včetně aukčních provizí, meziročně o sedm procent více.

Rekordní přitom bylo už loňské první pololetí, kdy obrat sledovaných sálových dražeb dosáhl 851,3 milionu a o téměř 130 milionů překonal předchozí nejvyšší obrat za první pololetí roku 2019. Ve srovnání s polovinou roku 2019 byl obrat aukcí v letošním pololetí vyšší o 26 procent.

V uvedené částce podle šéfredaktora serveru Artplus (specializovaného na trh s uměním) Jana Stuchlíka nejsou započteny internetové aukce ani specializované numismatické či filatelistické aukce.

Podle Stuchlíka byl tuzemský aukční trh v prvních šesti měsících roku úspěšný i z dalších hledisek. Sběratelé zvedli v aukcích ceny dosud nejvíce, poprvé padla hranice 100 milionů korun za jedno dílo a poprvé se na trhu prodala více než polovina nabízených děl. Nové majitele v pololetí našlo 4136 dražených děl a předmětů.

Přes milion korun s aukční provizí zaplatili kupci za 115 uměleckých děl, přičemž celkově tato díla stála 612 milionů korun. Více než polovina této částky připadla na 11 děl, za která noví majitele zaplatili minimálně přes deset milionů korun. Zatím nejdražším byl obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911, který se na konci května prodal na aukci v Praze za 123,6 milionu korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky. Vytvořil tak nový tuzemský aukční rekord, který předtím držel obraz Divertimento II Františka Kupky, který se v roce 2020 prodal za 90,24 milionu korun. Poprvé se při tuzemské aukci výtvarného umění na sále překonala i hranice 100 milionů korun.

„Boom se ovšem zdaleka netýká pouze superdrahých obrazů. Naopak v letošním prvním pololetí posílil i střední a nižší segment trhu,“ doplnil Stuchlík.

Díla ve středním cenovém segmentu podle něj začínala na 120 000 korunách a končila na 535 000 korunách, přičemž jejich průměrná cena meziročně stoupla o sedm procent. Ještě více, o 28 procent, se pak zvedla průměrná cena děl do 120 000 korun.

Z hlediska celkového obratu jednotlivých autorů děl skončila za Kubištou Toyen, za jejích 31 děl kupci na aukcích zaplatili 94,9 milionu korun. Následoval Emil Filla s 15 draženými pracemi za 74 milionů korun. Místo nejprodávanějšího autora pak obhájil Jiří Načeradský, jehož 60 děl se v pololetí vydražilo za 5,6 milionu korun.

Zdroje: