Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Internetová válka o zmláceného poslance

Internetová válka o zmláceného poslance
Poslanec Feri se zakrvavenými ústy | zdroj: Twitterový účet Dominika Feriho

České sociální sítě kolem Velikonoc výjimečně neovládla již klasická debata o tom, jestli je chození s pomlázkou po koledě barbarský zvyk propagující násilí na ženách, nebo jestli jde jen o neškodnou tradici. Místo toho začal tuzemský internet žít útokem na dvaadvacetiletého poslance Dominika Feriho z TOP09.

Nejmladšího českého poslance napadli v neděli vpodvečer v Boršicích u Uherského Hradiště, když se zde Feri již několikátým rokem účastnil velikonočního koštu vína. Před místním kulturním domem mladého politika prý napadla dvojice mužů - otec a syn Hromádkovi, od nichž schytal údery pěstí a utržil i řeznou ránu na zádech.

Původní spekulace, které se ihned chytly na internetu, že byl poslanec napaden nožem, se ukázaly jako nepravděpodobné. Sám Feri se zmínil, že neví, jak přesně k řezné ráně přišel. Jako nejpravděpodobnější možnost se jeví, že byl během útoku zády přitlačen na ostrý předmět, nejspíše okenní parapet.

Bitku údajně vyprovokoval mladší z útočníků, který šel podle Feriho na jistotu. "Šel jsem si ven zapálit cigaretu, a vlastně jsem vůbec nic neřekl. Jen jsem si vytahoval cigaretu, najednou za mnou někdo přišel a ptá se: 'Ty jsi Dominik Feri?' Říkám: 'Jasně.' Pak už byla jenom smršť ran," řekl pro ČT24 poslanec. To, že bitku odstartoval jeho syn, pak přiznal reportérům Seznamu i starší útočník, který se do konfliktu zapojil, když Feriho začali bránit přátelé.

S otcem prvního útočníka měl prý Feri méně vyhrocený konflikt na stejné akci již před pár lety, kdy mu údajně muž vyrazil skleničku z ruky a slovně ho napadl kvůli jeho stranické příslušnosti.

Internetová bouře

Vzhledem k tomu, že Dominik Feri je krom politika i českou internetovou celebritou, kterou na sociálních sítích sledují desetitisíce uživatelů, stala se celá věc ihned jedním z nejvirálnějších témat na tuzemském internetu. Ostatně sám Feri krátce po konfliktu začal na svém twitterovém účtu sdílet fotky a statusy z konfliktu a následného ošetření v nemocnici, včetně fotek dvojice útočníků.

Internet, jak to tak bývá, celou věc pořádně přežvýkal všemi směry a místy ji pořádně vyhrotil. Mnohem masivnější bitka se tak ve výsledku strhla právě na sociálních sítích, klasicky z většiny podle toho, kdo komu zrovna politicky fandí a s kým se kamarádí. Asi nikoho dnes už, bohužel, nepřekvapí, že se vedle podpory poslance a přání brzkého vykurýrování objevilo i opravdu velké množství příspěvků, které útok na mladého politika schvalovaly a zmiňovaly, že by si zasloužil naložit ještě víc.

Ostatně stačí si v tomto duchu vzpomenout na minulý měsíc, kdy až děsivé množství Čechů na internetu oslavovalo teroristu, který na Novém Zélandu vystřílel mešitu, v níž byly i malé děti. Potom už vážně nikoho nemůže zarazit, když tisíce Čechů na internetu tleskají fyzickým útokům na lidi, s nimiž politicky nesouhlasí.

Krásně zde zazářila například kontroverzní právnička Klára Samková, která v pondělí sdílela již několikrát vyvrácený citát z roku 2017 "Radši v ČR 5 milionů islamistů než 5 milionů voličů Miloše Zemana", napsaný na facebook falešným účtem vydávajícím se za Dominika Feriho. Fotku Samková doplnila o komentář: "To se tak stává, že zrádci národa dostávají přes ústa." Přesto, že se jedná o vyvrácený hoax, Samková fotku zatím nesmazala. Momentálně má téměř dva tisíce dalších sdílení a stovky nenávistných komentářů na politikův účet.

Vedle schvalovačů napadení poslance se ve velkém vyhrnuli také nejrůznější konspirátoři, kteří přišli s řadou groteskních tvrzení. Třeba že byla bitka zinscenovaná, celé je to jen marketingový trik a Dominik Feri si na svém napadení chce jednoduše nahnat politické body.

Je ale fér poznamenat, že ani druhá strana si na internetu místy nevedla úplně civilizovaně. Ať už šlo o nejrůznější generalizování ve stylu "typické chování vidláckých vesničanů", nebo o masivní sdílení fotek obou útočníků s postupně dohledanými osobními údaji, jako je adresa bydliště, které mělo místy nádech výzvy k veřejnému lynči.

Poněkud trapné pak je to, že fotku napadeného Feriho nakonec TOP09 skutečně použila jako marketingový materiál na facebooku ve sponzorovaném příspěvku.

Rasismus, nebo jen alkohol?

Největším jablkem sváru se v celém případu momentálně stal motiv útočníků. Byla to jen hospodská rvačka způsobená alkoholem? Šlo o politiku? Nebo za celou bitkou stojí především rasismus vyprovokovaný exotickým vzhledem Dominika Feriho, který zdědil po dědečkovi z Etiopie?

Jeden z Feriho přátel, kteří byli konfliktu přítomni, tvrdí, že mladšího z útočníků slyšel po bitce pronést rasistickou nadávku "negři nejsou lidi", ač poslanec přiznává, že sám nic takového nezaznamenal. I přes svědectví politikova kamaráda dozorující státní zástupce na dotaz serveru iROZHLAS.cz odmítl, že by šlo o útok s rasistický podtextem, a přiklání se spíše k "obyčejné hospodské rvačce".

V podobném duchu se pro Seznam vyjádřil i starší útočník, který dle svých slov odmítá, že se do rvačky, která ho prý mrzí, tahá politika a rasismus. Ač to zní vzhledem k řadě okolností velmi nedůvěryhodně. Například už jen kvůli jeho dalšímu vyjádření pro Seznam, kde tvrdí, že jeho syn Feriho napadl kvůli obsahu, který poslanec šíří po facebooku.

Tvrzení, že by konflikt nijak nesouvisel s politikou, úplně nesedí ani k tomu, že starší muž prý Feriho na stejné akci kvůli jeho politické příslušnosti konfrontoval již před pár lety. Dle svého facebookového profilu je Hromádko starší rovněž sympatizantem nacionalistického hnutí Řád národa, o kterém se ve spojení s rasismem v minulosti již několikrát mluvilo.

Příběh o "obyčejné vesnické rvačce" náhodných opilců tak opravdu zní spíše jako pohádka.

Vedle vyhrocených internetových diskusí se pak pochopitelně událost stala i terčem internetových vtipálků a klasicky vznikla řada memů, koláží a vtipů. Český internet si zkrátka umí udělat legraci i z pořádně zneklidňujících věcí.

Zdroje:
Vlastní