Hlavní podezřelý z vraždy Němcova přiznání odvolal, bylo prý vynuceno mučením

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 3. 2015 15:29) - Aktuality autor: roj

Vražda ruského opozičníka Borise Němcova podle vyšetřovatelů pravděpodobně nebyla zločinem na objednávku, ale osobní mstou dvou Čečenců. Jeden z nich, Beslan Šavanov, ale spáchal sebevraždu a druhý, Zaur Dadajev v úterý své přiznání odvolal. Podle člena kremelské konzultativní rady pro lidská práva Andreje Babuškina bylo doznání vynuceno mučením.

Zaur Dadajev své přiznání v úterý odvolal

Zaur Dadajev své přiznání v úterý odvolal,zdroj: Profimedia.cz

"Celou dobu na mě křičeli, že jsem zabil Němcova. Odpovídal jsem, že ne. Řekli mi, abych se přiznal a oni mě pak propustí. Souhlasil jsem, protože jsem si myslel, že se tím zachráním," řekl bývalý policista Dadajev reportérovi deníku Moskovskij komsomolec, který se do vězení dostal jako člen občanské kontrolní komise.

"Nemůžeme sice prohlásit, že byl mučen... ale na jeho těle jsme našli četná zranění. Jsou důvody věřit, že se Zaur Dadajev přiznal v důsledku mučení," prohlásil Babuškin.

Podle vyšetřovatelů důkazy a výpovědi svědků svědčí o tom, že Dadajev a Šavanov na vraždu žádné objednavatele neměli. Na Borisi Němcovovi si měli vybít zlost z toho, že někteří ruští politici odsoudili útok islamistů na redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo a z toho, jak opozice útočí na Vladimira Putina a čečenského vůdce Ramzana Kadyrovova.

Verzi o pomstě islamistů ale odmítá Němcovův stranický kolega Ilja Jašin, podle kterého jde o nesmysl, který hraje do karet Kremlu.

Podle ruského opozičního listu Novaja gazeta se k pětici podezřelých ve vazební věznici přidali další dva zadržení Čečenci. Jeden z nich, údajně jménem Ruslan a s hodností major, měl být skutečným organizátorem vraždy. 

Tagy: Rusko vražda Němcova

Zdroje: ČTK