Haag bude soudit prvního islamistu za ničení památek
26. 9. 2015 – 16:24 | Zpravodajství | roj

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu bude poprvé soudit islamistu, který je obviněný z ničení památek ve starobylém městě Timbuktu. Malinské město radikálové obsadili v roce 2012 a podle UNESCO zničili 16 mauzolí a další významné památky. Ničení historických památek je od roku 1954 považováno za válečný zločin a Ahmad Mahdí Faki má podle obžaloby na svědomí desítku hrobek a svatyní.
Jeden z islamistických vůdců Ahmad Mahdí Faki je prvním podezřelým, který se dostane před mezinárodní tribunál kvůli obvinění z válečného zločinu ničení náboženských a historických památek.
Obviněného na podnět zatykače vydaného před týdnem zatkly úřady v Nigeru a v dnešních ranních hodinách byl přepraven do Haagu, uvedla agentura AP.
Člen skupiny Ansar Dine, která je napojena na teroristickou organizaci Al-Káida, je obviněn ze zničení deseti historických budov, včetně mauzoleí a mešity.
Islamisté z Ansar Dine v roce 2012 po obsazení města začali okamžitě ničit tamní hrobky svatých mužů a další svatyně, které jsou podle nich zasvěcené modloslužebnictví. Rebely pak během následujícího roku z města vytlačila maliská a francouzská armáda.
"Útoky se dotýkají celého lidstva"
"Úmyslné útoky na historické památky a stavby zasvěcené náboženství jsou vážnými zločiny," uvedla dnes žalobkyně ICC Fatou Bensoudaová.
"Takové útoky se dotýkají celého lidstva. Budeme pokračovat v upozorňování na závažnost těchto válečných zločinů," dodala. Ničení památek je považováno za jeden z válečných zločinů podle haagské konvence z roku 1954.
Vláda Mali požádala v roce 2012 ICC o vyšetřování zločinů spáchaných povstalci na území země. Mezinárodní prokurátoři začali s vyšetřováním v roce 2013.
UNESCO čtrnáct hrobek svatých mužů súfismu zničených v Timbuktu islamisty letos obnovilo. Opravu provedli místní obyvatelé tradičními technikami nákladem půl milionu dolarů (asi 12 milionů Kč).
Památky začal ničit Taliban, Islámský stát jde v jeho stopách
Město Timbuktu leží na staré saharské obchodní cestě a na vrcholu své slávy v 15. a 16. století bylo centrem islámské kultury a učenosti.
Islámští radikálové zničili během uplynulých let po celém světě řadu vzácných památek, například v roce 2001 odstřelili členové hnutí Taliban v Afghánistánu obří kamenné sochy Buddhů v údolí Bámjánu.
Nedávno vyvolaly rozhořčení po celém světě zprávy o ničení památek členy organizace Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku.
Radikálové poškodili například archeologická naleziště v Hatře, Nimrúdu, Ninive, Chorsábádu či antické památky v Palmýře. Vypálili rovněž knihovnu v severoiráckém Mosulu s řadou vzácných svazků.