Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Generál Šándor: Bárta může být důkazem toho, o čem se už dlouho mluví

Generál Šándor: Bárta může být důkazem toho, o čem se už dlouho mluví
Vít Bárta | zdroj: isifa/MAFRA/František Vlček

Předsedu Věcí veřejných Víta Bártu ve čtvrtek zadržela policie. Spolu s ním byl zatčen i vedoucí odboru analytiky a informatiky protikorupční policie Jan Petržílek. Případ prý souvisí s vynášením informací z policie. Pokud by to byla pravda, byl by to zřejmě první důkaz toho, o čem se v České republice mluví už dlouho - tedy, že si určití lidé kupují informace od policejních důstojníků či zpravodajských služeb. Alespoň to tvrdí bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby a generál v záloze Andor Šándor.

O zatčení Víta Bárty jako první  informovaly Prvnízprávy.cz. Jak později zjistil server Česká pozice, spolu s šéfem Věcí veřejných byl zadržen i vedoucí odboru analytiky a informatiky protikorupční policie Jan Petržílek. Údajně se jedná o podezření z vynášení informací z policie. Případem se prý nyní zabývá inspekce bezpečnostních sborů a je na něj uvalené informační embargo.

Kauzu údajně dozoruje Michal Muravský z Městského státního zastupitelství v Praze. Ten ale s odvoláním na zákon o ochraně utajovaných informací nechtěl věc komentovat. Odmítl také potvrdit, že kauzu dozoruje. Mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radka Sandorová řekla, že žádné informace o Bártovi nemá.

Souvisí případ s Lessym, nebo snad s Janouškem?

Některá média spekulují o tom, že zadržení Bárty může mít spojitost s kauzou bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho, o jehož jmenování do funkce Bárta usiloval. Podle posledních informací však jde spíše o vynášení informací z policejního sboru.

Deník Právo zase uvedl, že zatčení Víta Bárty a vysokého důstojníka protikorupční policie Jana Petržílka má souvislost s únikem odposlechů kontroverzního podnikatele Romana Janouška. „Citlivé záznamy hovorů známého pražského lobbisty například s někdejším primátorem hlavního města Pavlem Bémem, které unikly do médií loni na jaře, pořídila v roce 2007 Bezpečnostní informační služba, pro kterou Petržílek před svým nástupem k protikorupční policii pracoval. A podle dřívějších informací deníku MF Dnes, který odposlechy zveřejnil, získala tyto citlivé materiály od tajné služby v roce 2009 soukromá bezpečnostní agentura ABL, kterou tehdy Bárta řídil."

Šándor: Může jít o důkaz toho, o čem se mluví už dlouho

Bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby a generál v záloze Andor Šándor k zadržení Víta Bárty pro podezření z vynášení informací z policie ParlamentnímListům.cz řekl:  „Pokud to je pravda, tak je to zřejmě jeden z mála důkazů toho, o čem se dlouhodobě v České republice mluví, a to je, že někteří politici, ale nejen politici, si kupují informace v policii a tajných službách. Vždycky se o tom jen spekulovalo například u Mrázka a podobně. Pokud by to tedy byla pravda, tak tento případ dokazuje, že politik si od policie kupoval informace, které mu měly buď dát nějakou komparativní výhodu v jeho byznyse, anebo mu dát výhodu proti některým jeho oponentům, nebo lidem, které nějakým způsobem potřeboval buď ovládat, nebo manipulovat,“ uvedl Šándor pro ParlamentníListy.cz.

Zdroje: