Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2024., Svátek má Albert
Počasí dnes 2°C Občasné sněžení

Aktualizováno: Gazprom loni dodal do Evropy meziročně o 56 procent méně plynu

Aktualizováno: Gazprom loni dodal do Evropy meziročně o 56 procent méně plynu
Ilustrační foto | zdroj: Profimedia

Ruská plynárenská společnost Gazprom loni dodala do Evropy 28,3 miliardy kubíků plynu, což je meziročně o 55,6 procenta méně. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se opírá o své vlastní výpočty. Vývoz plynu z Ruska do Evropy, která bývala pro Gazprom hlavním trhem, se prudce snížil kvůli politickým dopadům konfliktu na Ukrajině. Rusko pak začalo více surovin vyvážet do Číny nebo do Indie.

Výpočty založené na údajích evropské skupiny pro přepravu plynu Entsog a denních zprávách Gazpromu o tranzitu plynu přes Ukrajinu ukazují, že průměrný denní vývoz ruského plynu potrubím do Evropy se loni snížil na 77,6 milionu metrů krychlových ze 174,8 milionu v roce 2022. Podle údajů Gazpromu a výpočtů Reuters dodalo Rusko v roce 2022 do Evropy různými cestami celkem asi 63,8 miliardy metrů krychlových plynu. Gazprom od začátku loňského roku vlastní statistiky nezveřejňuje.

Rusko se snaží vyrovnat postupnou ztrátu Evropy přesměrováním toku plynu do Číny. Ruský vicepremiér Alexandr Novak koncem prosince uvedl, že dodávky do Číny loni přesáhly 22 miliard metrů krychlových. Předloni tento vývoz činil zhruba 15,5 miliardy metrů krychlových. Podle Novaka se nyní dokončují smlouvy ohledně plánovaného plynovodu Síla Sibiře 2, který by výrazně zvýšil kapacitu pro přepravu ruského plynu do Číny.

V České republice se nicméně v závěru loňského roku začal zvyšovat podíl plynu, který do země přitéká přes Slovensko, tedy zřejmě právě z Ruska. Na celkových dodávkách do Česka od ledna do konce listopadu tvořil 3,8 procenta. Většinu roku přitom do České republiky ruský plyn netekl, zvyšovat se začal od října. I přesto byl v tom období podíl plynu z Ruska nejnižší v novodobé historii Česka, uvedl na konci prosince ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Do Číny a do Indie loni podle Novaka směřoval z Ruska také téměř veškerý vývoz ropy. Podíl Evropy na vývozu ropy se snížil zhruba na čtyři až pět procent z přibližně 40 až 45 procent, uvedl ruský vicepremiér. Moskva přesměrováním dodávek ropy mimo Evropu také reagovala na hospodářské sankce, které na Rusko uvalily západní státy za to, že napadlo Ukrajinu.

Vývoz LNG z Ruska do Evropy vloni klesl téměř o dvě procenta

Vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z Ruska do Evropy se v loňském roce snížil o 1,9 procenta na 15,8 milionu tun. Vyplývá to z dnešních údajů burzovní společnosti London Stock Exchange Group (LSEG). Vývoz LNG z Ruska do Asie loni podle těchto údajů klesl dokonce o 11 procent na 14,9 milionu tun, uvedla agentura Reuters.

Celkový vývoz LNG z Ruska se vloni snížil o šest procent na 31 milionů tun. Za tímto poklesem stály plánované letní opravy v závodech produkujících LNG. V samotném prosinci však export dosáhl rekordních 3,2 milionu tun.

Evropa loni podle agentury Reuters výrazně zvýšila celkový dovoz LNG ze zahraničí. Kompenzovala tak prudký pokles dovozu ruského plynu prostřednictvím plynovodů, který byl důsledkem útoku ruských vojsk na Ukrajinu.

Předloni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur (zhruba 8600 korun) za megawatthodinu (MWh). Od té doby však výrazně klesla, dnes odpoledne se cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku nacházela v blízkosti 31 eur (zhruba 760 korun) za MWh. 

Zdroje: