FOTOGALERIE: Hurikán Katrina před 10 lety téměř srovnal New Orleans se zemí

GALERIE MAGAZÍN - Magazín autor: roj

Škody po řádění hurikánu Katrina přesáhly stěží představitelnou částku 100 miliard dolarů (2,4 bilionu korun), zemřelo téměř 2000 lidí a desetitisíce domů se změnily v třísky. Přestože škody páchala bouře i na Floridě či v Texasu, symbolem zkázy se stalo louisianské město New Orleans, které jí přesně před 10 lety, 29. srpna 2005, stálo přímo v cestě. 

Škody způsobené Katrinou přesáhly částku 100 miliard dolarů. Po hurikánu zbyly místo domů jen třísky, auta se změnila jen v rezavějící plechy. Odklidit všechny následky trvalo roky

Škody způsobené Katrinou přesáhly částku 100 miliard dolarů. Po hurikánu zbyly místo domů jen třísky, auta se změnila jen v rezavějící plechy. Odklidit všechny následky trvalo roky,zdroj: Profimedia.cz

Katrina se zformovala 23. srpna 2005 nad Bahamami. O dva dny později těsně před dosažením Floridy tehdy ještě tropická bouře zesílila na hurikán, který byl podle pětistupňové Saffirovy-Simpsonovy škály zařazen do nejmírnější kategorie.

Nad Floridou Katrina ztratila na síle, ale vzápětí nad teplými vodami Mexického zálivu prudce zesílila až na pátý, tedy nejvyšší hurikánový stupeň, kdy ji doprovázely větry o rychlosti až 280 kilometrů v hodině. Před vstupem na pevninu 29. srpna nad státem Louisiana opět zeslábla, tentokrát na třetí stupeň.

Hurikán způsobil rozsáhlé škody na pobřeží od Floridy po Texas, symbolem jeho řádění se stalo louisianské město New Orleans, které přírodnímu živlu leželo přímo v cestě.

Hráze města, jehož značná část leží pod úrovní moře, přívaly vody hnané hurikánem nevydržely a protrhly se. Zatopeno bylo 80 procent města a voda se na několika místech držela týdny. Vysušení a odvodnění města trvalo přes 50 dní. Katastrofu ještě vystupňovalo řádění gangů, které rabovaly domy a obchody.

Počet obětí se zastavil na čísle 1836, pohřešuje se 135 osob. Nejvíce mrtvých bylo ve státech Louisiana (1577) a Mississippi (238). Bilance obětí dělá z Katriny nejvražednější hurikán v USA od roku 1928.

Selhali téměř všichni: policie, úřady, meteorologové i armáda

Značnou kritiku si za svůj postup během hurikánu vysloužila neworleanská policie. Řada členů policejního sboru během řádění živlu město opustila, mimo jiné proto, aby se postarala o vlastní rodiny. Za své chování během přírodní katastrofy bylo později potrestáno, či propuštěno přes 200 policistů.

Vyšetřování ukázalo, že činnost policie neochromila jen Katrina, ale také nedostatečné velení. Například rozkazy, které umožnily policistům střílet na rabující dav, byly nejednoznačné či protichůdné.

Kritice za přílišné otálení neušly ani státní a federální úřady včetně tehdejšího prezidenta George Bushe, někdejší lousianské guvernérky Kathleen Blancové či bývalého neworleanského starosty Raye Nagina. Selhání na všech úrovních později potvrdilo vyšetřování v Kongresu.

Sám Bush ve svých pamětech vyslovil lítost nad pomalou pomocí obětem Katriny. Výtky veřejnosti směřovaly i na pobřežní stráž, Národní středisko pro hurikány (NHC) či americkou meteorologickou službu.

Bezproblémová nebyla ani následná obnova poničené oblasti. Na obnovu přislíbila jen federální vláda uvolnit zhruba 120 miliard dolarů. Pomoc nejdříve přicházela pomalu, později ji komplikovaly průtahy, korupce i přílišná byrokracie. 

Do finanční i jiné pomoci obětem se zapojilo přes 70 zemí (včetně Česka), řada charitativních organizací, měst i obyčejných lidí.

Jedním z nejvýše postavených lidí, který byl kvůli korupci v souvislosti s rekonstrukčními pracemi odsouzen, je někdejší neworleanský starosta Nagin. Soud ho za přijetí 200 tisíc dolarů (4,8 milionu korun) na úplatcích loni poslal na deset let do vězení.

Verdikt viny si vyslechlo také ženijní vojsko, které podle soudu selhalo při údržbě systému vodních kanálů okolo New Orleansu. Kvůli ženistům se podle rozsudku do kanálů dostalo trojnásobné množství vody, než byla jejich kapacita.

V New Orleansu vznikl nový protipovodňový systém za takřka 15 miliard dolarů, který ho má ochránit před záplavami způsobenými rozbouřeným mořem. Vedle toho byly posíleny a zmodernizovány i hráze a zařízení na řece Mississippi, které jsou podle odborníků nyní schopny zadržet až osmisetletou vodu.

Tagy: hurikán zahraničí Spojené státy americké přírodní úkazy a katastrofy Katrina výročí a oslavy

Zdroje: ČTK