Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -9°C Polojasno

Fischer stále nezaplatil dluhy z kampaně. Prý je to soukromý dluh

Fischer stále nezaplatil dluhy z kampaně. Prý je to soukromý dluh
Jan Fischer | zdroj: Mediafax

Neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer stále neuhradil veškeré faktury za svoji kampaň. Lidem z jeho týmu a kolem něj je o milionových dluzích nepříjemné mluvit. Argumentují tím, že jde o soukromý dluh a veřejnosti do toho nic není.

"Do Senátu odevzdal před měsícem závěrečné účetnictví tak, jak je to předepsané. To ostatní jsou jeho soukromé dluhy, které neřeší volební zákon," prohlásil šéf Fischerova volebního výboru Jan Pirk.

Tento názor sdílí i manželka expremiéra Dana Fischerová. "Je to problém jen mezi mým manželem a lidmi, vůči kterým má finanční závazek. Nejsou v tom peníze daňových poplatníků, nejsou v tom peníze státu. Je to, jako když pan Klaprtáček nezvládne pekárnu a dluží někomu za mouku. Pak je to mezi pánem, kterému dluží za mouku, a pekařem Klaprtáčkem," řekla deníku MF Dnes.

Podle listu je paradoxní, že právě Fischer nemá tři měsíce po volbách vyřešené účetnictví, protože během kampaně prosazoval transparentní zveřejňování každého sebemenšího příjmu i výdaje.

Naproti tomu, co tvrdí Fischerová, prováděcí zákon o přímé volbě prezidenta ale stanoví, že financování volební kampaně je věcí veřejnou. Fischerovy závazky jsou podle deníku pro veřejnost důležité také proto, že expremiér nevyloučil své další angažmá v politice.

Ani prezident Miloš Zeman ještě nevyrovnal všechny dluhy. "Zbylých dva a půl milionu ze závazků bude zaplaceno v nejbližších dnech," ujistila mluvčí prezidenta Hana Burianová. Zemanův kancléř Vratislav Mynář slíbil, že pokud domluvení sponzoři dluhy neuhradí, zaplatí je sám spolu s předsedou SPOZ Zdeňkem Štenglem a místopředsedou strany Martinem Nejedlým.

Zdroje: