Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -9°C Polojasno

Filipíny se připravují na tajfun, domovy preventivně opustily tisíce lidí

Filipíny se připravují na tajfun, domovy preventivně opustily tisíce lidí
Filipíny se připravují na příchod ničivého tajfunu Noul, preventivně evakuováno bylo několik tisíc lidí | zdroj: Profimedia

Z části Filipín byly být preventivně evakuovány tisíce lidí, očekává se tajfun Noul o rychlosti v nárazu až 200 kilometrů za hodinu. S ním spojený déšť může přinést sesuvy půdy a až dva a půl metru vysoké přílivové vlny, varuje britský deník The Guardian.

Očekává se, že tajfun Noul zasáhne severovýchod největšího a nejlidnatějšího ostrova Luzon kolem páté hodiny ranní místního času. V provincii Sorsogon už úřady evakuovaly už 11 tisíc lidí do provizorních přístřešků, bojí se, že by jejich domy mohly zasáhnout bahenní proudy stékající ze sopky Bulusan.

Starostové v oblastech, které budou podle předpovědi vichrem zasaženy, v nejbližších hodinách rozhodnou, zda budou muset své domovy opustit i další lidé.

Zatím meteorologové varují, aby lidé na východním pobřeží omezili svůj pobyt venku a byla preventivně přerušena lodní doprava.

Očekává se, že s sebou tajfun přinese silné přívalové deště, hrozí poškození domů, elektrického vedení, vyvracení stromů a poškození úrody rýže a kukuřice. 

Zdroje:
The Guardian