Dnes je neděle 22. května 2022., Svátek má Emil
Počasí dnes 12°C Polojasno

Filip tvrdí, že do Vietnamu jezdí v zájmu pracujících

Filip tvrdí, že do Vietnamu jezdí v zájmu pracujících
zdroj: tisková zpráva

Předseda komunistů jezdí do Vietnamu, aby tam podle svých slov dojednal zakázky pro české firmy. Jenže ty o tom často nevědí, že by právě Filip za ně lobboval.

Předseda KSČM Vojtěch Filip jezdí často do Vietnamu. Tam má jako místopředseda Poslanecké sněmovny dojednávat stamiliónové obchody. Uvádí to Mladá fronta Dnes (MfD).

Deník zmínil, že Filip se sám přiznal, že například pro jednu z českých firem dojednal ve Vietnamu zakázku za 400 miliónů dolarů. Jde o dostavbu severní dálnice ve Vietnamu.

„O mně se psalo, že jezdím a utrácím peníze daňových poplatníků. Ale třeba ta cesta do Vietnamu udělala tolik, že jedna česká firma z toho má zakázku za 400 miliónů dolarů. Ale to asi nikoho nezajímá," uvedl Filip s tím, že vyjednával s vietnamskou stranou o tom, aby tuto zakázku dostala právě česká firma.

Mluvčí o vlivu Filipa neví

A skutečně. Podle MfD zakázku dostala v roce 2008 jihlavská stavební firma PSJ. "Dost mě to překvapuje. Nikdy jsem o vlivu pana Filipa na tuhle zakázku neslyšel. Ale teď se na to nemohu zeptat vrcholných šéfů firmy. Jsou v cizině," řekl pro MfD prý zaskočený tiskový mluvčí PSJ Miroslav Fuks.

Deník navíc píše, že padesátiprocentním vlastníkem PSJ je developerská společnost ECM. Ta v roce 1999 tajně sponzorovala vládní ČSSD, když jí půjčila desítky miliónů prostřednictvím firmy TIA.

Předseda komunistů Filip však uvádí, že tyto podrobnosti o firmě mu nejsou známy. "Já ani neznám ty majitele PSJ. Asi to bude zase nějaká finanční skupina," řekl k tomu pro MfD.

Šéf KSČM se ale pyšní tím, že podobných zakázek, které on dojednal, je víc. Hájí se tím, že takto v zahraničí lobbuje "v zájmu pracujících, aby jim zajistil práci." Prý to dělá zadarmo. „Provizi z toho žádnou nemám," dodal Filip.

www.parlamentnilisty.cz