Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

Exministr, který rebeluje: Lidé už ODS nevěří. Ve straně to neuvěřitelně vře

Exministr, který rebeluje: Lidé už ODS nevěří. Ve straně to neuvěřitelně vře
Ivan Fuksa | zdroj: Mediafax

ROZHOVOR Exministr zemědělství a bývalý první náměstek ministra financí Ivan Fuksa, který patří mezi šestici proti zvyšování daní rebelujících poslanců, uvedl, že premiér Petr Nečas nedodržel slovo, když se jednalo o daňovém balíčku. Obává se, že letos nebude kongres. ODS podle něho ztrácí důvěru voličů a v členské základně to vře. Spojovat zvyšování daní s existencí vlády je prý pitomost.

První otázka je zásadní. Pokud by vláda dostatečně nevyšla vstříc vašim požadavkům na nezvyšování daní, hlasoval byste proti daňovému balíčku, se kterým kabinet spojuje otázku důvěry?

Je strašně nešťastné, že vláda spojuje své bytí a nebytí s takovou pitomostí, jako je zvyšování daní, respektive tento balíček. Já si myslím, že vláda by otázku své existence měla vždy spojovat se zásadními reformami, s věcmi, které nasměrují ekonomiku do ozdravného procesu. Podíváme-li se na poslední čísla, které Ministerstvo financí zveřejnilo včera, tak ty dokazují, že čtyřprocentní zvýšení DPH nezafungovalo již v letošním roce. Náš postoj je o tom, že výpadek rozpočtu nemůžeme opětovně řešit navýšením DPH.

V tuto chvíli se nebavím o existenci vlády, ale o tom, že nemůžeme problém rozpočtu řešit ekonomickým nesmyslem, tedy opětovným zvýšením DPH. Ty peníze to nepřinese a rozpočet to nenaplní. Pro mě je v současnosti odchod vlády druhořadá záležitost, kterou teď neřeším. Pro mě je prvořadé ozdravení ekonomiky a ozdravení rozpočtu. Kalouskův či Nečasův balíček nepřinese ty miliardy, které si od něj oba páni slibují. My celou dobu říkáme, že zvýšení DPH nechceme a přinášíme jiné alternativy.

Zdroje: