Dnes je pátek 20. května 2022., Svátek má Zbyšek
Počasí dnes 28°C Místy bouřky

Europarlament chce novou eurodaň, dává státům nůž na krk

Europarlament chce novou eurodaň, dává státům nůž na krk
zdroj: tisková zpráva

Evropský parlament ve čtvrtek prohlasoval rezoluci, ve které i nadále proti vůli Rady EU, v níž zasedají zástupci členských států unie, požaduje nové celoevropské daně a daleko za rámcem Lisabonské smlouvy i podstatnou spoluúčast na jednání o víceletém rozpočtu unie. ParlamentníListy.cz se ptaly na postoj českých europoslanců k rozpočtu.

Europoslanec ODS Hynek Fajmon redakci sdělil, že občanští demokraté hlasovali pro rozpočet navržený Radou EU, který by znamenal navýšení o 2,9 procenta.

Rozpočet jako rukojmí

„Nepodpořili jsme snahy lidovecko-socialistické většiny v europarlamentu o navyšování rozpočtu o šest procent a další absurdní požadavky, které vedly přímou cestou ke krachu jednání mezi Radou EU, europarlamentem a Evropskou komisí. Důvodem krachu jednání je to, že Evropský parlament jako celek nebyl ochoten ustoupit ze svých absurdních požadavků," řekl ParlmentnímListům.cz Fajmon, který varuje před rozpočtovým provizoriem, které by mohlo znejistit jak občany, tak i firmy.

Podle Fajmona Evropský parlament nyní zvolil novou taktiku, kdy je ochoten přistoupit na zvýšení rozpočtu unie o pouze 2,91 procenta, ale pouze za podmínky, že členské státy podpoří evropskou daň jako další vlastní zdroj EU.

Celý článek na ParlamentniListy.cz