Drsný život v království malých lidí

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Pokud byste se v tomto království chtěli usadit, vaše výška by nesměla přesahovat 130 centimetrů. Museli byste se také smířit s tím, že vás budou vystavovat před zraky návštěvníků jako turistickou atrakci. A ani si příliš nevyděláte, turisté se tam totiž v davech nehrnou. 

V čínském Království malých lidí

V čínském Království malých lidí,zdroj: Profimedia.cz

Chuang Süe-ťing před šesti lety odešel z čínského Království malých lidí, které svého času nazýval svým domovem. Jeho výška 130 centimetrů mu umožnila stát se jedním z obyvatel v roce 2009. Chuang přestal růst, když si v osmi letech při pádu poranil páteř. Lékaři tehdy rodinu varovali, že operace, která by mohla růst obnovit, by mohla způsobit ochrnutí. Rodina se tedy rozhodla raději neriskovat.

Chuang vystudoval grafický design na škole pro handicapované, a pak zjistil, že by se jeho nadání mohlo hodit v Království malých lidí - malém čínském tematickém parku, kde žije zhruba stovka lidí malého vzrůstu, včetně těch, kteří trpí nanismem, aby denně zpívali a tančili pro turisty. Maximální výška pro zaměstnance království je 130 centimetrů, takže Chuang těsně prošel. Brzy získal práci za scénou jako manažer. Ale život tam nebyl takový, jaký mu slibovali.

Park leží asi hodinu jízdy od města Kchun-ming v jihozápadní Číně a od svého vzniku v roce 2009 se stal předmětem kritiky i diskuse na téma zacházení s lidmi s tělesným postižením v Číně. Americká skupina podporující osoby s nanismem Little People of America je přesvědčena, že království je srovnatelné se zoologickou zahradou.

profimedia-0236873827

Čínské Království malých lidí,zdroj:Profimedia.cz

Majitel království, magnát v podnikání s nemovitostmi Čchen Ming-ťing, ho označuje za turistickou atrakci. Ale zdá se, že jen málo turistů je ochotných mu na tuto pohádku skočit. Před nedávnem se tam za celý den zastavilo jen 15 návštěvníků, většinou rodiny s dětmi a převážně z Číny.

Když zaplatili vstupné 100 jüanů (asi 330 Kč), usadili se před hlavním pódiem, aby se podívali na ranní představení. Na scéně se objevilo 30 účinkujících v růžových a červených pláštích, kteří tančili, zatímco se kolem nich pompézně procházel "král" s pláštěm a korunou. Krátce nato se ženská část souboru pustila do choreografie ve stylu bollywoodských filmů.

Tón všech vystoupení je lehký, nevážný - jako když na pódium nastoupí skupinka mužů v kostýmech baletek a tančí na hudbu z Labutího jezera. Je to jako každé jiné komické vystoupení, jen prováděné účinkujícími mnohem menšího vzrůstu.

Chuang začal pracovat v tematickém parku, když jej majitel Čchen přesvědčil, aby mu pomohl splnit sen o království. "Byl velmi nadšený a otevřený. Řekl mi, že chce, aby jeho království bylo největší na světě," uvedl Chuang. Čchen mu prý řekl, že chce, aby jeho tým malých lidí vedl někdo, kdo chápe jejich úhel pohledu. "Proto měl zájem mě zaměstnat," říká.

profimedia-0272270050

Čínské Království malých lidí,zdroj:Profimedia.cz

Království poskytuje všem zaměstnancům také ubytování. Žijí ve shluku ubytoven jen kousek chůze od místa, kde se konají vystoupení. Mnoho zaměstnanců se tam stěhuje hned po škole, protože manažeři království pravidelně rozesílají nabídky s prací do škol pro postižené.

Spí se na palandách ve společných pokojích přeplněných oblečením, vycpanými zvířátky a telefonními nabíječkami. Návštěva toalet v oddělené budově vyžaduje silnou náturu i žaludek. A střecha jednoho z ubytovacích bloků slouží jako jídelna, kde si zaměstnanci společně připravují a konzumují jídlo. Je to skrovné, ale žít se tu dá.

Proč se tedy Chuang rozhodl odejít z místa, kde byl "mezi svými" a nemusel se bát, že se setká s častou čínskou diskriminací a přezíravostí vůči postiženým? Odpověď je prostá - v království se cítil izolovaný a chtěl začít víc vydělávat, aby si mohl ušetřit nějaké peníze na budoucnost.

"Raději žiju na rušnějších místech, a i když jsem mohl cestovat mezi královstvím a městem, bylo to příliš daleko," vysvětluje. "V současnosti moderuj, zpívám rock v barech a zvou mě na různé oslavy a svatby," dodal. Měsíčně nyní vydělává 5000 až 20 tisíc jüanů (zhruba 16 tisíc až 65 tisíc Kč). Nechce říct, kolik vydělával v království jako manažer, jen dodává, že jeho současný příjem je "podstatně vyšší".

profimedia-0038976751

Čínské Království malých lidí,zdroj:Profimedia.cz

Tagy: Čína zahraničí zajímavosti a kuriozity turistika a cestovní ruch

Zdroje: ČTK,CNN