Dozorčí rada DPP primátorku neposlechla, ředitele neodvolala

- Aktuality autor: roj

Generální ředitel pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš zatím zůstává ve své funkci, dozorčí rada ho dnes neodvolala. To, že by měl v čele městské firmy skončit, protože není spokojená s jeho prací, řekla minulý týden pražská primátorka Daniela Krnáčová. Vedení dopravního podniku se opět sejde 21. října, do té doby bude o budoucnosti společnosti jednat s radními. 

Dozorčí rada pražského dopravního podniku dnes generálního ředitele Jaroslava Ďuriše neodvolala (ilustrační snímek)

Dozorčí rada pražského dopravního podniku dnes generálního ředitele Jaroslava Ďuriše neodvolala (ilustrační snímek),zdroj: archiv DPP

"K odvolání ředitele dnes nedošlo. Dozorčí rada bude nadále jednat o budoucnosti firmy s vlastníkem, tedy městem. Do dalšího jednání dozorčí rady očekávám standardní fungování podniku včetně jeho ředitele," řekl primátorčin náměstek a předseda dozorčí rady Petr Dolínek.

Valnou hromadu podniku tvoří jedenáctičlenná rada hlavního města. Podle Krnáčové Ďuriš odejde. "Jednání bylo vedeno tímto směrem. Poslední věta pana Dolínka byla, že buď pan ředitel odejde s poděkováním, nebo odejde sám," prohlásila v ČT.

"Jsem velice ráda, že se dozorčí rada ztotožnila s názorem, že je potřeba urychleně jednat, a nahradit v podstatě nefunkční vedení funkčním," řekla dál. "Změna je potřebná. Společnost nevykazuje dobré výsledky. Já jsem mu (Ďurišovi) několikrát řekla, že očekávám od něj změnu, ale žádná nepřišla," dodala.

Podle člena dozorčí rady a zástupce odborářů v radě Jiřího Obitka ale dozorčí rada personální otázky neprobírala. Debatovala pouze o tom, zda musí být generální ředitel DPP i předsedou představenstva.

"Dozorčí rada pouze požaduje, aby se vlastník, tedy Praha, zabýval dalším směřováním podniku a definoval další kroky," řekl Obitko. To potvrdil i Dolínek. "V tuto chvíli nejde o pana ředitele, ale o celkové směřování DPP," uvedl.

Zasáhl Babiš?

Krnáčová minulý týden obvinila Ďuriše z manažerských chyb. Podle neoficiálních informací o výměnu ředitele podniku usiluje šéf ANO Andrej Babiš. Server neovlivní.cz ve čtvrtek uvedl, že Babiš kvůli výměně ředitele apeloval na členy zastupitelského klubu pražské ANO.

Dnes Babiš tyto informace označil za spekulace. "Nebudu komentovat každou spekulaci," uvedl v SMS.

"Andrej Babiš jasně řekl, že by si přál, aby v dopravním podniku došlo ke změně, jakou jsme požadovali od začátku našeho vstupu na tuto radnici. A to se momentálně děje," řekla dnes v ČT k úterní schůzce zastupitelů primátorka.

Babiš dodal, že pražský dopravní podnik je symbolem korupce a odpovědnost za jeho hospodaření nese jeho vedení. "DPP je z hlediska jeho nedávné historie jeden ze symbolů korupce na pražském magistrátu," uvedl. "Jestli podnik hospodaří hospodárně a transparentně, je zodpovědnost vedení podniku a dozorčí rady," dodal.

Za Ďurišem stojí odboráři

Ďuriš, který bude příští týden ve funkci dva roky, pochybení už v uplynulých dnech odmítl. Dolínek, který dnešní jednání rady svolal, dříve řekl, že nejlepším řešením by bylo vypsat otevřené výběrové řízení.

V něm by Ďuriš pozici mohl obhajovat, ten se ale do případného tendru odmítá hlásit.

Proti odvolání Ďuriše se postavili někteří odboráři. Podle nich je Ďuriš nejkvalitnějším ředitelem, kterého podnik od smrti někdejšího šéfa Milana Houfka v roce 2005 měl. Odboráři dokonce pohrozili městu stávkou.

DPP je stoprocentně vlastněný městem a valnou hromadu společnosti tak tvoří pražští radní. Ti mohou vybrat ředitele, kterého pak jmenuje představenstvo společnosti.

Představenstvo kontroluje a na chod společnosti dohlíží dozorčí rada, která je tvořena politiky i například zástupci zaměstnanců. Představenstvo jmenuje dozorčí rada, její členy zase radní jakožto valná hromada.

Dopravní podnik, který zaměstnává přes 10 tisíc lidí, ekonomicky tíží řada smluv z minulosti. Potýká se mimo jiné s kontraktem na dodávku tramvají za zhruba 19 miliard korun.

Po nedávno dostavěném prodloužení metra A, které provázely potíže, jej čeká stavba nové linky metra D. Náklady budou kolem 50 miliard korun.

Tagy: Česko Praha DPP domácí

Zdroje: ČTK