Dobeš chce po Neumannové zaplatit 50 milionů z dluhu

- Aktuality autor: red

Ministr školství Josef Dobeš (VV) chce, aby stát z dluhu po loňském lyžařském šampionátu v Liberci zaplatit polovinu, tedy celkem asi 50 milionů korun. Dnes to uvedl server Aktuálně.cz. Podle původního plánu měl přitom stát věřitelům vrátit jen DPH ze smluv, které jim nebyly uhrazeny, asi 20 milionů korun. Organizační tým vedený Kateřinou Neumannovou po sobě zanechal dluhy ve výši 108 milionů korun bez penále.

"Dvacet pět milionů by přispělo ministerstvo financí, dalších pětadvacet jsme připraveni najít v našem rozpočtu ministerstva školství," řekl Aktuálně.cz Dobeš. Nejde prý o žádné plýtvání, ale o podporu věřitelů, kteří nedostali zaplaceno za své služby.

Dalšími 25 miliony by mělo přispět pořadatelské město Liberec a věřitelé by zbytek odpustili. Vláda by měla Dobešův návrh projednat do dvou týdnů, podle serveru však kabinet dostane na stůl i návrh takzvané "nulové tolerance".

Kalousek je proti

"Chápu, že pan ministr s tím chce pracovat. Já ale nejsem toho názoru, že by se měl daňový poplatník na tomto ještě nějak podílet," reagoval na Dobešův návrh ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Z veřejných zdrojů šly na jeho uspořádání více než dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů.

Padla další obvinění

Náklady na samotnou organizací mistrovství světa činily přes 623 milionů a zodpovídala za ně bývalá běžkyně na lyžích Neumannová. Příjmy pořadatelů ale na pokrytí nákladů nestačily, což vedlo k současným dluhům. K největším věřitelům patří zřejmě liberecký dopravní podnik, kterému pořadatelé nezaplatili 21 milionů korun za dopravu při šampionátu.

V souvislosti s mistrovství již policie obvinila dva muže - bývalého rektora liberecké univerzity Vojtěcha Konopa a jednatele společnosti Investing cz Josefa Nadrchala. Údajně společně zadali zakázku za 24,2 milionu korun předem vybrané firmě, a tím vyřadili ostatní možné zájemce. Podle protikorupční policie bude pravděpodobně stíhaných nakonec víc. Neumannovou a její organizační tým ale policie stíhat nebude.

Tagy: dluh

Zdroje: ČTK