Vytrvalý déšť zvedl hladiny, nejohroženější je opět sever Čech

- Aktuality autor: red

Vytrvalý déšť zvedl na řadě míst Česka hladiny řek, velká voda hrozí opět nejvíc na severu Čech, který sužovaly záplavy už na počátku srpna. Na dvou místech byly dnes vyhlášeny třetí, nejvyšší stupně povodňové aktivity. Místy se voda rozlila po loukách, na Liberecku a Děčínsku zatopila několik silnic. V osadě Víska u Višňové na Liberecku bude zřejmě potřeba evakuovat asi 50 lidí. Podle předpovědí by mělo pršet i večer.

Třetího stupně podle vodohospodářů možná řeky dosáhnou i na některých dalších místech. Odpoledne pohotovost platila na Smědé v osadě Předlánce u Višňové a na Ploučnici ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. Srážky na severu mají slábnout během úterý, ale výstraha Českého hydrometeorologického ústavu platí až do středy, a to i pro Královéhradecký kraj.

Voda v řekách začala přibývat po víkendových deštích a prší dál. Ani v Ústeckém kraji tak zatím hladiny neklesají, což platí například pro řeku Mandavu na Děčínsku, která se od rána drží kousek pod třetím povodňovým stupněm. Na vzestupu jsou i další řeky v regionu, Kamenice a Ploučnice. "Předpokládáme, že některé toky vystoupí na třetí stupeň," řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. V povodí Kamenice a Ploučnice podle něj intenzivní srážky pokračují.

Hasičské sbory jsou v pohotovosti

Višňová na Liberecku patřila k nejpostiženějším už během srpnových záplav. Nyní by zde hladina Směné měla kulminovat v noci na úterý nebo nad ránem. Odpoledne již byly preventivně poslány domů děti z tamní základní a mateřské školy. V pohotovosti jsou okolní dobrovolné hasičské sbory. Připraveno je evakuační vozidlo. Evakuačním centrem je místní tělocvična, kde bude poskytnuto teplé jídlo a zázemí všem evakuovaným i zasahujícím.

Podle Ředitelství silnic a dálnic byly kvůli velké vodě uzavřeny dvě silnice mezi obcemi Černousy - Boleslav - Ves na Liberecku, ulice 17. listopadu a Krokova v Děčíně a úsek mezi obcemi Těchlovice - Rychnov na Děčínsku. Na Českolipsku je zavřená silnice III/2628 ve Skalici u České Lípy a silnice III/2627 v Horní Libchavě. V Heřmanicích musel být zavřen provizorní most přes řeku, který voda podemílá.

Řeky v některých místech klesají

Lepší zprávy než ze severu přišly z Královéhradeckého kraje, kde se vzestup hladin během dneška postupně zastavil. Například hladina říčky Bělá v Jedlové na Rychnovsku, kde ráno platil druhý stupeň povodňové aktivity, klesla o více než polovinu.

Sever Čech letos počátkem srpna zasáhly bleskové povodně. Způsobily materiální škody přesahující deset miliard korun - v Libereckém kraji to bylo přes osm miliard a v Ústeckém kraji skoro dvě miliardy. Povodeň si vyžádala pět životů.

Tagy: déšť reky

Zdroje: ČTK