Do čela Indie by mohl nastoupit Ráhul Gándhí ze slavné dynastie

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Indický premiér Manmóhan Singh dnes oznámil, že po letošních parlamentních volbách po deseti letech v úřadu odstoupí. Uvolnil tak cestu pro Ráhula Gándhího, následníka slavné indické vládní dynastie, aby převzal otěže nejlidnatější demokratické země světa, napsala agentura AP. 

Ráhul Gándhí

Ráhul Gándhí,zdroj: Getty Images

Během své teprve třetí tiskové konference za deset let Singh prohlásil, že Gándhí - následník indické politické dynastie Néhrú-Gándhí - má nejlepší kredit, aby se stal příštím vůdcem vládní strany Indický národní kongres (INK) a premiérem. Singhovi je 81 let a nepředpokládalo se, že by se pokoušel o zisk dalšího mandátu. 

"Za několik málo měsíců, po parlamentních volbách, předám štafetový kolík novému premiérovi," řekl Singh s tím, že zemi povede "nová generace". 

"Ráhul Gándhí má mimořádné renomé k tomu, aby byl nominován jako kandidát. Doufám, že naše strana takové rozhodnutí ve správný čas učiní," dodal Singh. Nejvyšší vedení INK se sejde 17. ledna, brzy poté se očekává, že strana oznámí svého kandidáta na post ministerského předsedy. 

Třiačtyřicetiletý Ráhul Gándhí vstoupil do politiky v roce 2004, kdy se stal poslancem za stát Uttarpradéš. Mandát pro něj uvolnila jeho matka, šéfka INK Sonia Gándhíová. Ráhul je synem Rádžíva Gándhího a vnukem Indiry Gándhíové, kteří se oba v premiérské funkci stali oběťmi atentátů. Jeho pradědeček Džaváharlál Néhrú byl prvním ministerským předsedou Indie po získání nezávislosti v roce 1947. 

Mnozí straničtí funkcionáři upozorňují, že syn Sonii Gándhíové nemá dostatečnou odbornou průpravu, nezastával totiž dosud žádný vládní post. Stoupenci Ráhula Gándhího naopak argumentují, že se v uplynulých letech staral o vnitřní upevnění strany a řídil její volební kampaň ve státech Bihár a Uttarpradéš. 

Situace INK před volbami, které se mají konat v květnu, není příliš optimistická. Jejím hlavním soupeřem bude opoziční Indická lidová strana (BJP), která INK porazila ve všech posledních státních volbách. 

Agentura Reuters poznamenala, že Ráhula Gándhího, pokud bude stranickým kandidátem na premiéra, čeká před volbami obtížná práce, aby po korupčních skandálech, vytrvalé inflaci a pomalém růstu napravil pověst INK. 

Tagy: Indie

Zdroje: ČTK