Delegace z KLDR nečekaně jedná v Soulu. Mění Severní Korea kurs?

- Aktuality autor: Vojtěch Varyš

Do Jižní Koreje v sobotu překvapivě přicestovala tříčlenná delegace severokorejských představitelů z nejužšího vládního okruhu. Zástupci Pchjongjangu se sešli s vysoce postavenými jihokorejskými činiteli a mají se zúčastnit závěrečného ceremoniálu Asijských her. Jihokorejská média po schůzce oznámila, že severokorejští zástupci souhlasili s druhým kolem rozhovorů na vysoké úrovni se Soulem na přelomu října a listopadu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se už více jak měsíc neobjevil na veřejnosti

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se už více jak měsíc neobjevil na veřejnosti,zdroj: Profimedia.cz

Světové agentury vyzdvihují ojedinělost dnešních přímých jednání, která se odehrávají na nejvyšší úrovni za posledních pět let a vzbuzují naději na možný průlom v napjatých vztazích mezi oběma korejskými státy.

V čele severokorejské delegace stojí vicemaršál Hwang Pchjong-so, šéf politbyra Korejské lidové armády a místopředseda mocné Komise národní obrany. Ten je mnoha analytiky považován za druhého nejvyššího představitele KLDR po vůdci Kim Čong-unovi, který se již zhruba měsíc neobjevil na veřejnosti. Spolu s ním přicestovali dva tajemníci vládnoucí Korejské strany práce.

Po příletu na letiště Incheon u Soulu, z něhož odvysílala záběry jihokorejská televize, se severokorejští představitelé setkali za zavřenými dveřmi s jihokorejským ministrem pro sjednocení Rju Kihl-čem a šéfem národní bezpečnosti Kim Kwan-činem.

Téma jejich rozhovoru není podle agentury Reuters podrobněji známo. Mluvčí ministerstva řekla novinářům jen to, že setkání Severokorejců s jihokorejskou prezidentskou Pak Kun-hje v plánu není.

To by mohla být chyba, uvedl v komentáři podle agentury AP americký analytik a specialista na asijskou problematiku John Delury. "Návštěva takové vysoce postavené skupiny" nabízí prezidentce unikátní šanci "otestovat vůli a záměry severokorejského vedení," soudí Delury, působící na univerzitě v Soulu.

Vztahy mezi oběma korejskými státy, které od roku 1953 zůstávají technicky ve válečném stavu, jsou stále napjaté. Soul chce, aby Pchjongjang ukončil svůj jaderný zbrojní program, rozhovory o této otázce však dlouhodobě stagnují. Severní Korea navíc v posledních měsících uskutečnila nezvykle velký počet raketových zkoušek.

Tagy: Severní Korea KLDR Jižní Korea Kim Čong-un

Zdroje: ČTK