Dav chce zlynčovat nezletilou dívku s Downovým syndromem, chrání ji úřady

- Aktuality autor: red

Pákistánské úřady zadržují nezletilou křesťanskou dívku, kterou vyšetřují kvůli údajnému rouhání. Policie dívku, jejíž věk je mezi 11 a 16 lety, zadržela v Islámábádu na žádost zuřivého davu.

Podle policie skupina muslimů tvrdila, že dívka spálila několik stránek z koránu. Kolem jejího domu v Islámábádu se pak shromáždilo několik stovek lidí. Pokud by policie minulý týden urychleně nezasáhla a nezadržela ji, "mohli by jí ublížit," vysvětlil policejní velitel Zabiulláh. Vyšetřovatelé nicméně zatím k žádnému závěru nedospěli.

Při zadržení měla u sebe dívka tašku, v níž bylo několik částečně ohořelých papírů s náboženským a také v arabštině psaným textem. Ale žádné listy koránu, zdůraznil další policejní důstojník Kásim Niazi.

Podle některých zdrojů je dívka mentálně postižená, možná trpí Downovým syndromem. Nejasnosti panují i kolem jejího věku, odhady uvádějí 11-12 let, jiné 16 let. Podle Niaziho je vystrašená a není schopná normálně mluvit.

V obavách z násilí na 600 lidí z křesťanské čtvrti uprchlo, napsal server BBC. 
V převážně muslimském Pákistánu může být rouhání, případně urážka koránu nebo proroka Mohameda, trestáno i smrtí.

Křesťané žijí ve strachu a změně brání fanatici ochotní zabíjet

Příslušníci křesťanské menšiny často žijí v obavách z nařčení z rouhání. A tyto obavy v posledních letech přiživuje nárůst extremismu, jenž často směřuje proti náboženským menšinám. Navíc kritikové nešetří obviněními, že přísné zákony jsou zneužívány k ovládnutí davů.

Nezřídka rozezlený dav bere zákon do svých rukou a brutálně zbije nebo i zabije lidi, které obviní z rouhání. Například v červenci tisíce lidí vyvlekly z policejní stanice ve středopákistánském Bahávalpuru muže, který byl obviněn ze znesvěcení koránu, a ubily ho k smrti.

Pokusy o úpravy nebo i změny příslušných zákonů ale narážejí na často násilný odpor Pákistánců. Vloni byly davem zavražděni dva prominentní politici, kteří se proti stávajícímu zákonu veřejně vyslovili.

Tagy: svinstvo nesmysl islám diskriminace

Zdroje: ČTK