Datum pohřbu Kaczyńského se kvůli islandské sopce nezmění
16. 4. 2010 – 13:55 | Zpravodajství | red
Datum pohřbu polského prezidentského páru se měnit nebude, protože si to nepřejí příbuzní zesnulých manželů Lecha a Marie Kaczyńských. Oznámil to Jacek Sasin z prezidentské kanceláře.
Otazník nad tím, zda se smuteční obřad plánovaný na neděli do Krakova uskuteční, se objevil kvůli komplikacím v letecké dopravě nad Evropou, jež způsobil obří mrak sopečného popela.
"Rodina si přeje, aby se datum pohřbu v žádném případě neměnilo," uvedl Sasin. Předtím Sasin možnost přeložení termínu pohřbu opatrně připustil, označil ji však za krajní krok.
Na pohřeb mají přiletět desítky politiků z celého světa, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho ruského protějšku Dmitrije Medveděva. Česko má zastupovat prezident Václav Klaus. Zúčastní se i expředseda ODS Mirek Topolánek.
Letecký provoz nad Evropou je v současné době paralyzovaný. Týká se to i Polska, zavřené je i letiště v Krakově-Balicích, kam by měla většina politiků, zástupců mezinárodních organizací a příslušníků královských rodin přiletět.