Dáma českého divadla Jiřina Jirásková (†81) odešla do hereckého nebe

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME (aktualizováno: 7. 1. 2013 20:25) - Aktuality autor: Danica Klein

VIDEO. Oblíbená divadelní a filmová herečka Jiřina Jirásková zemřela dnes v Praze po dlouhé nemoci ve věku 81 let. Celý její život byl spjat s Divadlem na Vinohradech, jehož členkou byla od roku 1951. Ve filmu zazářila ve Světácích či Sestřičkách. Zpráva o jejím úmrtí zarmoutila prezidenta Václava Klause, premiéra Petra Nečase i řadu jejích hereckých kolegů.

Jiřina Jirásková

Jiřina Jirásková,zdroj: Mediafax

Režisér Jiří Strach, který ji obsadil do role Abatyše ve filmu Anděl páně i do Vrásek z lásky, za kterou byla v těchto dnech nominována na Cenu české filmové kritiky, uvedl, že odešla jako hraběnka českého herectví. "Budu na ni vždycky vzpomínat i pro její laskavo-ironický humor. Já jsem u ní v pátek navečer byl a o nominaci jsem ji informoval. Tak jsem viděl její poslední úsměv v životě," řekl.

Popřel zprávy některých zpravodajských serverů o tom, že Jirásková spáchala sebevraždu, když se předávkovala léky. Podle něj byl její stav takový, že nebyla schopna vzít si život. Lékař na místě určil, že příčinou úmrtí bylo stáří a nenařídil pitvu, řekl později mluvčí pražské policie Jan Daněk.


S Jiřinou Jiráskovou odešla nejen výrazná umělkyně, ale i skvělý člověk a občan, uvedl prezident Václav Klaus. V prohlášení na svých internetových stránkách podotkl, že herečka bude chybět celé české kulturní veřejnosti i jemu osobně.

S hlubokým zármutkem přijal smutnou zprávu i premiér Petr Nečas. "V její osobě odešla jedna z nejnadanějších hereček českého divadla a filmu, paní umělkyně, která rozdávala radost generacím českých diváků, ale také žena vysoké osobní statečnosti," tlumočil jeho slova mluvčí Michal Schuster.

Herečka Veronika Žilková říkala Jiráskové mamá, zatímco ona ji oslovovala jménem květiny - podbílku šupinatý. "Je to už třicet let, kdy ve filmu Samorost hrála moji maminku. Moje přezdívka vznikla na jedné z procházek horským údolím, kde jsme poznávali kytky. Tam vzniklo naše přátelství. Když mi byla na svatbě, darovala mi své perly - zrovna včera jsem je měla na křtu prvního vnuka," řekla Žilková.

Z ředitelny mezi řadové členy souboru

Tvrdé začátky Jirásková zvládla a časem se stala jednou z nejznámějších členek vinohradského divadla. Mezi její nejslavnější kusy patřila hlavní role v dramatizaci Deníku Anny Frankové, Strindbergova Královna Kristýna, egyptská královna v Shawově hře Caesar a Kleopatra či Pilar v Komu zvoní hrana od Hemingwaye. Vinohradům zůstala věrná i poté, co byla kvůli protestu proti okupaci Československa v roce 1968 nucena odejít z výsluní a po několik dalších let směla na jevišti pouze "přihrávat" ostatním. 

Počátkem devadesátých let odmítla Jiřina Jirásková prestižní nabídku angažmá v Národním divadle. V červnu 1990 se na dalších deset let stala ředitelkou "své" vinohradské scény. Z ředitelny se pak znovu dokázala vrátit mezi řadové členy souboru. 

S filmem Jirásková začínala už v polovině padesátých let, ale popularitu jí přinesly 60. léta - film Evalda Schorma Každý den odvahu a zejména role Marcelky, "odbornice na malířství" ze Světáků či Ďábelské líbánky a další komedie, které režíroval její dlouholetý životní partner Zdeněk Podskalský. 

Rok 1968 znamenal pro herečku v nejlepších letech stop nejenom v divadle, ale také filmu a v televizi. Při svém "návratu" v osmdesátých letech ale Jirásková znovu zazářila například jako svérázná "babi" ve filmu Sestřičky. Objevila se mimo jiné v trilogii Slunce, seno... režiséra Zdeňka Trošky. Diváky upoutala i další stránkou svého rejstříku v roli primářky Venclovské v Kachyňově filmu Fany


Také televize jí nabídla řadu příležitostí. Vedle komedií či hudebních revuí si získala diváky v seriálech jako Sňatky z rozumu, později Život na zámku či v posledních letech jako paní Kekulová v seriálu Pojišťovna štěstí. Nezapomenutelný herecký výkon předvedla také jako stará hraběnka ze Zámku v Čechách. 

V roce 1998 získala Jiřina Jirásková cenu Thálie za celoživotní dílo a o deset let později byla uvedena do Dvorany slávy televizní ankety TýTý. V říjnu 2006 jí prezident Václav Klaus udělil Medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění. V roce 1999 neúspěšně kandidovala za ODS do Senátu.

Poté, co se na podzim 2009 Jirásková podrobila vážné operaci dutiny břišní, byly její obtíže trvalého rázu - šlo tehdy už o její pátý operační zákrok během dvou let. Jeviště však nechtěla opustit, říkala, že "to panáčkování" ji drží při životě. "Zní to jako fráze a špatně se to říká, ale pro mě je to, že mohu hrát, obrovským štěstím. Miluji diváky, miluji hraní i role, které mám. Potvrdí vám to všichni z mého okolí," řekla tato milovnice francouzského koňaku a náruživá kuřačka před časem.

 Se stejnou vervou se však pouštěla se i do práce filmové a televizní. Ještě loni 24. listopadu alespoň telefonicky pozdravila posluchače 300. rozhlasového Tobogánu Aleše Cibulky. Ten ztvárnil moderátora v inscenaci Sonáta pro lžíci, v níž herečka excelovala spolu s Danou Syslovou v Divadle Bez zábradlí. Za své umění získala v roce 1998 cenu Thálie, prezident republiky ji vyznamenal medailí Za zásluhy a byla uvedena do Dvorany slávy ankety TýTý.

Tagy: smrt úmrtí jirina jiraskova

Zdroje: ČTK