Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

Další destrukční akce ekologických výtržníků: Tentokrát to schytala figurína Karla III.

Další destrukční akce ekologických výtržníků: Tentokrát to schytala figurína Karla III.
Výtržníci rozplácli dort o figurínu krále Karla III. | zdroj: Twitter

Dvojice vandalů při dnešní výtržnické akci v muzeu Madame Tussaudové v Londýně rozplácla čokoládový dort o obličej voskové figuríny britského krále Karla III. K činu se přihlásila ekologická skupina Just Stop Oil (Zastavme ropu) s požadavkem, aby britská vláda zastavila vydávání nových licencí na těžbu ropy a zemního plynu.

Karel III. je proslulý svým zájmem o ekologické otázky. Před nástupem na trůn se loni zúčastnil klimatické konference COP26 v Glasgow, kde v zahajovacím projevu vyzval k ráznějšímu přístupu ke klimatickým změnám. Skrze videopřenos promluvila na konferenci také tehdejší královna Alžběta II.

Na videu zveřejněném na sociálních sítích překonají tak zvaní aktivisté zábranu, postaví se vedle figurín královské rodiny, načež té znázorňující Karla III. rozplácnou na tvář dva dorty. „Po času slov nadešel čas činů,“ zopakuje jeden z výtržníků citát z projevu, který pronesla na konferenci v Glasgow královna. 

Protest přichází jen několik dní poté, co vandalové z ekologické skupiny Letzte Generation (Poslední generace) v postupimském muzeu potřísnili bramborovou kaší obraz od mistra francouzského impresionismu Claudea Moneta. Podobný způsob zvolily i výtržnice z hnutí Just Stop Oil, které v polovině října v londýnské Národní galerii vychrstly rajčatovou polévku na obraz Slunečnice nizozemského malíře Vincenta van Gogha. Přívrženci skupiny v posledních dnech také blokovali ulice v okolí britského parlamentu.

profimedia-0731755555 Výtržnice z hnutí Just Stop Oil vychrstly rajčatovou polévku na van Goghovy Slunečnice | zdroj: Profimedia

Zdroje: