ČSSD trvá na zrušení poplatků. ODS to prý nedopustí

- Aktuality autor: red

ODS před volbami trvá na zachování regulačních poplatků a ochranných ročních limitů, přispěly podle ní k větší dostupnosti zdravotní péče. ČSSD chce poplatky zrušit, nezabránily prý plýtvání.

Břemeno nákladů se podle ČSSD přeneslo na nemocné zejména v platbách za léky. Nově tedy na této schůzi navrhne, aby ochranné limity zůstaly zachovány. Návrhem ČSSD na zrušení poplatků se bude v úterý ve druhém čtení zabývat Poslanecká sněmovna. 

"V žádném případě ODS nedopustí, aby zákon o zrušení zdravotnických poplatků byl na této schůzi schválen," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Senát a prezident mají do 21. března čas vrátit zákony sněmovně. "Do tohoto data nedopustíme schválit další zákony, které by prohlubovaly schodek státního rozpočtu, které by devastovaly změny, které se za tři roky podařilo přijmout," ujistil. 

Novela o rušení poplatků počítá i se zrušením ochranných limitů. "My ty limity chceme zachovat. Tady šlo o technické nedopatření právních expertů, kteří ten návrh připravovali," řekl poslanec ČSSD a středočeský hejtman David Rath. Návrh ČSSD na zrušení poplatků bude doplněn o limity, na nichž by se podle názoru strany nemělo nic měnit. 

Děti do 18 let a senioři nad 65 let dostávají od pojišťovny zpět peníze, které dali v průběhu roku nad částku 2500 korun, což je polovina limitu, který chrání ostatní pacienty. 

Rath zopakoval, že ČSSD se pokusí zrušit či výrazně omezit poplatky ve zdravotnictví. "Náš cíl je zrušit tyto poplatky celé, ale samozřejmě máme i určitou kompromisní variantu, protože víme, že na to úplné zrušení není 101 hlasů ve sněmovně," řekl.

Sociální demokraté proto nabízejí i "minimalistickou variantu", která ruší jen poplatek za položku na receptu. Snaha ČSSD dohodnout se na postupu s dalšími stranami, například KDU-ČSL, přitom podle Ratha v "podstatě zkrachovala", a sociální demokraté tak i pozměňovací návrhy připravují samostatně. 

Podobný poplatek nemá podle ČSSD žádný regulační smysl. Za vlády ODS, která poplatky zavedla, podle Ratha nastalo nejvyšší zdražení většiny léků v zemi. "Pacient tak musí zaplatit vyšší doplatek na lék a ještě poplatek za položku na receptu," zdůraznil Rath. 

Podle prvního náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra však čísla zdravotních pojišťoven dokazují, že poplatky smysl mají. České zdravotnictví je díky nim podle Šnajdra "nejvstřícnější za posledních 15 let, je schopno léčit nejvíc pacientů, sociální bariéry díky poplatkům padly". Za loňský rok dostane zpět peníze zaplacené nad limit 250.000 lidí, celkem jim pojišťovny vrátí 260 milionů korun, to je v průměru 1040 korun na jednoho pojištěnce, upřesnil.

Tagy: poslanci ČSSD ODS poplatky limit

Zdroje: ČTK