ČSSD požaduje kvůli skandálům odvolání Dobeše i Vondry

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministři Alexandr Vondra (ODS) i Josef Dobeš (VV) by kvůli svým skandálům měli odejít z vlády, míní ČSSD. Vondra by měl podle sociálních demokratů především vyvodit politickou odpovědnost za finanční ztráty státu v době českého předsednictví.

Řekl to místopředseda opoziční ČSSD Lubomír Zaorálek. Podle stínové ministryně školství Vlasty Bohdalové by měl premiér Petr Nečas (ODS) zvážit i odvolání ministra školství Josefa Dobeše (VV). Věci veřejné mají podle ní k dispozici schopnější lidi k řízení ministerstva, než je muž čelící několika skandálům. 

Na Vondru v těchto dnech dolehla kauza sporné zakázky z doby českého předsednictví EU pro firmu PROMOPRO spol. s r.o. Firma zajišťovala audiovizuální techniku a související služby na akcích předsednictví. Část peněz ze zhruba půl miliardy korun údajně směřovala na podezřelé účty v Rakousku. 

Z takové korupce nevyvodit odpovědnost? Nepřijatelné

"Je naprosto nepřijatelné, že z této korupce se nebude vyvozovat žádná politická odpovědnost nikoho," upozornil Zaorálek. Nečase vyzval, "aby si všiml toho, co se kolem děje, a aby se přijala politická odpovědnost". Připomněl, že vláda stále hovoří o své snaze šetřit a o boji s korupcí, za zmizelé stovky milionů korun z rozpočtu však nikdo odpovědný není. 

V kauze firmy Promopro, která se týká českého předsednictví EU, je podle Zaorálka "iluzorní" si představovat, že vina je jen na straně soukromé firmy. "Pokud je tady nějaká firma, která v tom participovala, tak je absurdní si představit, že není vazba na nějaké politiky a někoho, kdo toto mizení peněz umožnil," zdůraznil místopředseda ČSSD. 

Zaorálek: Odpovědnost je i na Kalouskovi

Zaorálek dodal, že určitou odpovědnost v této věci má zřejmě i ministr financí Miroslav Kalousek. "On sám v době toho předsednictví byl ministr financí a nese odpovědnost příslušným dílem," řekl. 

Podle Zaorálka by měl ze své funkce také definitivně odejít exministr obrany Martin Barták, který je nyní jako náměstek ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) na neplaceném volnu. To si vzal kvůli informacím o svém možném zapojení do korupčních afér na ministerstvu obrany. 

Dobeš má řadu skandálů

Dobeš nyní čelí kritice v souvislosti se zakázkou spojenou s testováním školáků a kvůli tomu, že údajně psal seminární práci ředitelky svého kabinetu Jany Machálkové. 

Stínová ministryně školství podotkla, že pokud ministr školství dělá chyby, nemůže se divit, že se v médiích objeví soukromé věci z jeho života. Dobeš informace, že napsal seminární práci za svou blízkou podřízenou, popírá. "To už je jen vrchol. My kritizujeme práci ministra školství velmi dlouho a velmi ostře," podotkla Bohdalová.

Připomněla přidělení zakázky na přípravu testování na základních školách za více než 1,5 milionu společnosti kWare, která podle médií nemá žádného zaměstnance, sídlo ani telefon.

Tagy: vondra dobes demise zaoralek skandály

Zdroje: ČTK