ČSSD je mdlo. Policie navrhla obžalovat Ratha i všechny jeho kumpány

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 1. 3. 2013 13:08) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Protikorupční policie navrhla poslat před soud poslance a bývalého hejtmana ČSSD Davida Ratha a deset jeho spoluobviněných. Státnímu zástupci předala spisový materiál a návrh na podání obžaloby kvůli přijetí úplatků a dalším korupčním trestným činům, řekl mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej. Žalobce Petr Jirát pak dodal, že chce skupinu obžalovat nejpozději na přelomu března a dubna. Rath, kterému hrozí až dvanáctiletý trest vězení, obvinění odmítá. 

David Rath v poutech

David Rath v poutech,zdroj: Mediafax

"Spisový materiál je velice rozsáhlý - několik desítek svazků. Na případu intenzivně pracovali kriminalisté našeho útvaru více než jeden rok," uvedl Ibehej. Kvůli značnému množství dokumentů také podle Jiráta déle potrvá, než státní zástupce materiály prostuduje. Doufá však, že se mu to do konce měsíce podaří. "Už jen proto, že v polovině dubna končí vazebně stíhaným lhůty pro vazbu, a já již nechci podávat návrh na její prodloužení. Rád bych, aby si o tom sám rozhodl již předseda senátu, který dostane u soudu kauzu na starosti," řekl. Dnešní krok policie na setrvání poslance ve vazební věznici nic nemění.

Policie obvinila v květnu Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku. Před Vánoci kriminalisté ukončili shromažďování důkazů. Ratha pak kvůli seznamování se spisem převezla eskorta z Litoměřic do ruzyňské vazební věznice v Praze. Politik i jeho spoluobžalovaní pak měli na prostudování spisu čas zhruba do poloviny února. Například Rathův advokát Roman Jelínek však tehdy uvedl, že by poslanec uvítal více času. Prý měl 12 dní na přečtení zhruba 23.000 stránek. 

Rath si údajně vzal sedm milionů za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V září mu policisté rozšířili stíhání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman je prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. Podle vyjádření žalobce v České televizi (ČT) si politik řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal přes 16 milionů. Zbytek již nedostal, protože ho policisté mezitím zadrželi.


Škoda, kterou Rath a jeho spoluobvinění způsobili, se podle Jiráta pohybuje v desítkách milionů korun. Jde o částky, které již stát a středočeský kraj vyplatily na některé zakázky. Skupina však bude podle něho obžalována také z pokusu získat zhruba 300 milionů z evropských dotací. Z těchto peněz však Evropská unie nic nevyplatila, kvůli stíhání bylo vyplácení zastaveno. Do celkové škody pak budou politikovi a jeho kolegům připočítány také výše úplatků. 

Státní zástupce v ČT uvedl, že se k trestnímu řízení již připojily s nárokem na náhradu škody ministerstva financí a pro místní rozvoj. Vyzván byl také Středočeský kraj, který však zatím tento krok neučinil. 

Spolu s Rathem je stíháno dalších deset lidí, kromě poslance zůstávají ve vazbě ještě dva jeho spoluobvinění. Soud zatím nepropustil ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího partnera - bývalého poslance Petra Kotta. Podle Jiráta má státní zastupitelství v případu velmi solidní důkazy - jde o odposlechy, listinné materiály a tři velmi podrobné výpovědi jedné z obviněných. Zda šéfka stavební společnosti Fisa Ivana Salačová získá status spolupracující obviněné, však žalobce zatím nesdělil.

Tagy: vězení úplatky vazba korupce obžaloba spravedlnost kauza Rath

Zdroje: ČTK