Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Co Trump nechtěl zveřejnit? Bidenova vláda aktualizovala klimatická data

Co Trump nechtěl zveřejnit? Bidenova vláda aktualizovala klimatická data
Prezident Joe Biden označuje změny klimatu za existenciální hrozbu a z boje s globálním oteplováním učinil jednu ze svých programových priorit | zdroj: Profimedia

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) ve středu aktualizovala svůj web, na němž předkládá data o dopadech klimatických změn ve Spojených státech. Učinila tak poprvé po čtyřech letech.

Zveřejňování údajů totiž blokoval bývalý prezident Donald Trump, který informace o klimatických změnách několikrát označil za falešné zprávy. EPA rovněž poprvé oficiálně uznala, že ke změnám klimatu přispívají svou činností lidé, upozornil server BBC.

EPA aktualizovaný web označila za komplexní zdroj, který předkládá jasné a přesvědčivé důkazy o změnách klimatu. „Není žádné malé či velké město nebo venkovská usedlost, na kterou by klimatická krize nedopadala,“ řekl šéf EPA Michael Regan. „Američané dopady vidí a pociťují je z bezprostřední blízkosti, a to stále častěji,“ dodal.

Agentura na webové stránce píše, že na Zemi roste průměrná teplota, mění se vzorce srážek a dochází ke stále vyhrocenějším klimatickým událostem: od velmi silných bouří až po extrémní vedra. „Mnoho těchto pozorovaných změn je spojeno s rostoucí hladinou oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů v naší atmosféře, za čímž stojí lidská aktivita,“ pokračuje web. Mluvčí EPA stanici BBC potvrdil, že agentura dosud lidskou aktivitu s globálním oteplováním oficiálně nespojovala.

Současný demokratický prezident Joe Biden na rozdíl od republikána Trumpa označuje změny klimatu za existenciální hrozbu a z boje s globálním oteplováním učinil jednu ze svých programových priorit. V dubnu pořádal virtuální klimatický summit světových lídrů, na němž slíbil, že USA sníží svoje emise skleníkových plynu o polovinu do konce tohoto desetiletí.

Ve středu oživenou webovou stránku pravidelně aktualizovala naposledy administrativa prezidenta Baracka Obamy. Nynější vláda na ni přidala nová data získaná od vládních agentur, univerzit a z dalších zdrojů. Každý ukazatel přitom EPA údajně nechala schválit skupinou nezávislých expertů.

„S touto velmi opožděnou aktualizací nyní máme další data a další sadu indikátorů, které ukazují, že klimatické změny jsou ještě více patrné, silnější a extrémnější,“ prohlásil šéf EPA Regan, podle nějž je „nezbytné přijmout smysluplné kroky k boji proti klimatickým změnám“.

Nová data například ukazují, že rok 2020 byl druhým nejteplejším v historii záznamů po roku 2016 a že množství mořského ledu v Arktidě bylo loni druhé nejnižší od zahájení pozorování. Stránka rovněž uvádí, že se v poslední době v USA třikrát častěji vyskytují vlny veder, u amerického pobřeží rovněž stoupá hladina oceánů, na některých místech až o 20 centimetrů.

V USA také podle EPA dvojnásobně vzrostla spotřeba elektrické energie v letních měsících s tím, jak lidé stále častěji musí k ochraně před vedry používat klimatizaci.

Dalším efektem oteplování je podle agentury rozmach lymské boreliózy, kterou způsobují bakterie přenášené klíšťaty. Ta se v posledních letech totiž množí i v některých oblastech, kde dříve nepřežila kvůli příliš velkým mrazům.

Zdroje: