ČNB zhoršila odhad růstu ekonomiky letos i v příštím roce

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Česká národní banka v nové prognóze zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos centrální banka čeká růst hrubého domácího produktu o 1,5 procenta proti únorové prognóze progresu o 1,6 procenta.

Pro příští rok ČNB zhoršila odhad na 2,8 procenta z předchozích tří procent. Ve čtvrtek o tom informoval guvernér ČNB Miroslav Singer. 

Ministerstvo financí před několika dny rovněž zhoršilo pro letošní i příští rok odhad růstu české ekonomiky. Letos by HDP měl stoupnout podle úřadu o 1,9 procenta a v roce 2012 zrychlit růst na 2,3 procenta. Z průzkumu prognóz 19 tuzemských odborných institucí pak vyplývá, že česká ekonomika v letošním roce poroste v průměru o dvě procenta a příští rok o 2,8 procenta. 

Ekonomiku zabrzdí škrty a úspory

Růst ekonomiky letos podle Singera zpomalí kvůli rozpočtovým úsporám, odeznění investic do zásob a zpomalení růstu zahraničních ekonomik. "K obnově robustnějšího růstu dojde v roce příštím," uvedl Singer. Zároveň ale upozornil, že oproti předchozí prognóze je v té nové minimum rozdílů. "Nic z toho neopravňuje k dramatickému přehodnocení naší stávající pozice," dodal. 

Nová prognóza počítá podle guvernéra nejprve se stabilitou tržních úrokových sazeb v nejbližším období, následně by měly sazby od letošního čtvrtého čtvrtletí postupně růst. "Zahraniční vývoj nám trošičku přiblížil růst sazeb," uvedl guvernér. 

Kurz české koruny centrální banka v nové prognóze očekává proti odhadům z února mírně silnější. Letos průměrný kurz koruny ČNB odhaduje na 24,10 Kč/EUR a příští rok posílení měny na 23,40 Kč/EUR. Koruna se nyní obchoduje klem 24,15 Kč/EUR. 

Inflace kolem dvou procent

Celková inflace se podle ČNB v současnosti pohybuje kolem dvouprocentního inflačního cíle a na této úrovni se bude nacházet i nadále. "Inflační tlaky z domácí ekonomiky nejsou patrné. Stále trvá to naše očekávání, že ta budoucnost bude vypadat velmi podobně jako nedávná minulost," uvedl Singer. Ve druhém čtvrtletí roku 2012 by měla být inflace na 2,2 procenta, ve třetím čtvrtletí roku 2012 by měla klesnout na 2,1 procenta. 

Hlavní rizika, která by mohla ohrozit odhadovaný vývoj, jsou podle Singera vyrovnaná. Proti růstu cen by mohly působit dluhové problémy některých zemí eurozóny. Ve prospěch růstu cen může působit méně protiinflační působení vývoje domácí ekonomiky, tedy dřívější zrychlení ekonomického růstu. 

Centrální banka rovněž vytvořila alternativní scénář vývoje, který počítá již s dopady plánovaného zvýšení snížené sazby DPH z deseti na 14 procent s platností od roku 2012. Tato změna by měla zvýšit podle ČNB inflaci o 1,1 procentního bodu a snížit ekonomický růst o zhruba 0,4 procentního bodu.

Tagy: růst ekonomika inflace ČNB

Zdroje: ČTK